Emeklilikte yaşa takılanlar için uzun süredir yasalaşması beklenen kanun teklifi dün gerçekleştirilen görüşme sonucunda yasalaştı. Durum bu şekilde iken yasalaşan bu kanun teklifi ile birlikte emekli olmaya hak kazanan 2 milyon 250 bin kadar kişi hakkında bankalardan da açıklamalar gelmeye başladı. 

Dün gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda yasalaşan bu kanun teklifi ile birlikte sigortalılık başlangıcı 8 Eylül 1999 ve öncesi olan sigortalıların emekli aylığına hak kazanma koşullarından yaş şartının kaldırılması düzenlenmiştir. Bu madde ile birlikte emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar için sorunun ortadan kaldırıldığı açıklandı. Emekli olmaya hak kazanan kişiler için de yapılan görüşme sonucunda bankalar tarafından promosyon verileceği de öğrenildi. 

BANKALAR PROMOSYON YARIŞINA BAŞLADI! 

2022 yılın sonlarına doğru bankalar tarafından emekli vatandaşlar için verilecek olan promosyonlar hakkında adeta yarış başlamıştı. Durum bu şekilde iken hem kamu bankaları tarafından hem de özel bankalar tarafından emekli vatandaşlara verilecek olan promosyonlar açıklanmaya başladı. Verilen belirli tarihler içersinde emekli maaşını belirli bankalara taşıyarak 3 yıl kalma sözü verenlere bankalardan 1 kereliğe mahsus olmak üzere promosyon verildiği öğrenildi. 

İhtiyaç kredisi çekip faiz ödemeyin Akbank faizsiz 15.000 TL taksitli nakit avans veriyor İhtiyaç kredisi çekip faiz ödemeyin Akbank faizsiz 15.000 TL taksitli nakit avans veriyor

EYT'nin kabul edilmesinin ardından ise bu defa emekli olacak olan vatandaşlar için bankalar EYT'lilere özel promosyon tutarlarını bir bir açıklamaya başladı. 

GARANTİ BANKASI EYT PROMOSYONUNU DUYURDU! 

Emeklilikte yaşa takılanlar için promosyon tutarlarını ilk açıklayan bankalardan biri olan Garanti Bankası, yaptığı açıklama ile birlikte emekli olan vatandaşlara vereceği promosyon tutarının 7 bin 500 TL olduğunu duyurmuştu. Bunun için de emekli olan vatandaşlar tarafından promosyonu Garanti Bankası'ndan almak isteyeceklerin maaşlarını Garanti Bankası'na taşıyarak emekli maaşlarını ve promosyonunu banka üzerinden tahsis etmelidir. 

KAMU BANKALARI PROMOSYON TUTARI

Özel bankaların yanı sıra kamu bankaları tarafından da ne kadar promosyon verildiği oldukça merak edilmeye başlandı. Konu hakkında yapılan açıklamalara ve kamu bankaları tarafından alınan karara göre promosyon tutarları, 

Aylık 3.500 TL altında maaş alanlara 3.000 TL
Aylık 3.500 TL ile 7.500 TL arasında maaş alanlara 3.500 TL
Aylık 7.500 TL ile 10.000 TL arasında maaş alanlara 4.500 TL
10.000 TL ve üzeri maaş alanlara 5.000 TL şeklinde belirlendi.