Türkiye'de çalışma hayatından aktif olarak yer alan ama emeklilikte yaş sınırı yükseltildği için emekli olma hakkı kazanamayan Emelilikte Yaşa Takılanlar (EYT) önemli bir ekonomik problem olmaya devam ediyorlar. Bu vatandaşlar bir yandan emeklilik yaşlarının gelmesini beklerlerken bir yandan da çalışmak zorunda kalıyorlar. Hayatlarını devam ettirebilmeleri için emeklilik günlerinin dolmasına rağmen EYT'liler bir başka işte çalışmayı sürdürüyorlar. Peki yaş şartlarının yerine getirilmesini beklerken EYT'liler bir başka işte sigortalı olarak çalışırlarsa emekli aylıkları düşer mi?

EYT'LİLERİN EMEKLİ AYLIKLARI DÜŞER Mİ?

Türkiye'de uygulanan emeklilik sisteminin belirlendiği mevzuata göre prim gün sayısını ve sigortalılık süresini dolduran bazı çalışanlar yaş sınırını takılıyorlar. Bu süreçte bir maddi gelire ihtiyacı olan emekliler mecburen sigortalı olarak bir işte çalışmak durumdalar. EYT'lilerin en çok merak ettiklerikonu ise sigortalı olarak bir başka işte çalıştıkları takdirde emekli aylık larının düşüp düşmeyeceği oldu. Bu konuda mevzuata göre emekli maaşı düşüşü herkes için geçerli olmuyor. 1999 öncesi ve 2008 sonrası çalışma süresi veSGK'ya bildirilen prime esas kazanç tutarı emekli maaşlarındaki düşüşleri direkt olarak etkiliyor. Brüt kazancı iki asgari ücret seviyesinde olan EYT'lilerin emekli maaşları düşmez. Ancak bunun altında olan EYT'liler emekli maaşı düşüşü yaşarlar. Ayrıca brüt kazancı 3 asgari ücretin üzerinde olan EYT'lilerin deemekli maaşları artar. Ancak bu seviyede maaş alan EYT'lilerin sayısı yok denecek kadar azdır.

EYT'LİLERİN SİGORTASIZ ÇALIŞMASININ HANGİ ZARARLARI VARDIR?

Sigortasız çalışmak çok riskli bir durumdur. Bunun için EYT'li olmak veya olmamak gibi bir ayrım bulunmamaktadır. Ancak EYT'liler sigortasız çalıştıkları takdirde bu çalışma süresi için işverenlerinden kıdem tazminatı talep edemezler. Ayrıca iş güvenceleri de yoktur. İşveren istediği gibi bu çalışanları işten çıkartabilirler. Sigortasız çalışanlar böyle bir durumda herhangi bir hak da talep edemezler. Sigortasız çalışanların işten çıkarılmaları durumunda işsizlik maaşı alma hakları da bulunmaz. Öte yandan bu çalışanların eşleri sigortalı bir işte çalışmıyorsa kendi ceplerinden de Genel Sağlık Sigortası primi ödemek zorunda kalırlar.

YENİ EYT DÜZENLEMESİ YAPILACAK MI?

EYT'lilerin en çok merak ettikleri konulardan birisi de kendileri için bir düzenleme yapılıp yapılmayacağı oldu. Uzun bir süredir siyasetçilerden talep ettikleri düzenleme müjdesi şu ana kadar EYT'lilere verilmedi. Yaş sınırına takılmadan emekli olmak isteyen bu vatandaşlar için kanuni düzenleme adına somut bir adım atılmış değil. Edinilen bilgilere göre bu konuda bir düzenleme de yapılmayacak.

Artık iyice umutlarını kesen EYT'liler en azından mevcut sorunlarına çözüm bulunmasını istiyorlar. Prim günü ve sigorta süresini doldurduktan sonra çalışmaya devam eden EYT'liler emekli maaşlarını arttıracak bir sistemin uygulanmasını talep ediyorlar. Bu talep için hükümet yetkililerinin atacakları adımlar büyük bir heyecanla bekleniyor.

isbilgisi.com