Ülkemiz sınırları içerisinde yaşayan vatandaşların yaşlılık dönemlerini madden daha rahat geçirebilmeleri için emeklilik hizmeti sunan Sosyal Güvenlik Kurumu, çalışma hayatına sahip olan veya hayatının bir döneminde sigortalı çalışan geçmişi bulunan vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Kamu kurumunun belirlemiş olduğu emeklilik şartlarını sağlayıp sağlamadığını, sağlamaları durumunda emekli maaşlarının ne kadar olacağını merak eden vatandaşlar, yeni dönemde de SGK’ya sorularını iletiyor. 

Hali hazırda yürürlükte olan Sosyal Güvenlik Kurumu kanunları kapsamında sigortalılık süresi, prim ödemesi ve yaşını dolduran tüm vatandaşlar, kendileri için hesaplanmış olan tutarlarda emekli maaşı almaya hak kazanabiliyorlar. Ancak seneler önce açıklanan bir kanun sebebi ile emeklilik hakları elinden alınan ve EYT’li olarak tanımlanan milyonlarca vatandaş, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yeni mevzuatı çerçevesinde emekli maaşı alamıyorlar. 

Senelerdir seslerini hükümet yetkililerine duyurmaya çalışan ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun eski kanunundan kaynaklı olarak prim ve sigortalılık süresi şartlarını yerine getirmiş olmalarına rağmen yaş şartına takılı kaldıklarını belirten EYT’li vatandaşlar, nihayet bu sene sevinçli haberler ile gündeme geldi. Sene başında konuya ilişkin bir açıklama yapan ve bu yıl içerisinde EYT konusunun ele alınacağını ifade eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, temmuz ayında çalışmaların başladığını müjdeledi. 

Temmuz ayından bu yana devam eden EYT çalışmalarının kapsamı ve içeriği son günlerin en çok konuşulan konu başlıklarından birisi olmaya devam ederken ilgili düzenleme çalışmalarına ilişkin yeni detaylar ortaya çıktı. 

EYT DÜZENLEMESİNDE SON DURUM!

eytde-son-viraja-girildi-tum-detaylar-ortaya-cikti-eytliler-zorunlu-olarak-emekli-edilecek-mi (2)

8 Eylül 1999 tarihinde açıklanan sigorta kanunu kapsamında kurumun yaş şartına takıldıkları için senelerdir mağduriyet yaşayan EYT’liler için temmuz ayında yeni bir çalışma başlatıldı. Bu kapsamda önemli açıklamalara imza atan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, ilgili çalışmaların teknik olarak sonlandığını ve aralık ayının başında Meclis’e sunulacağını ifade etti. 

Şu an EYT düzenleme çalışmalarının içeriğine ilişkin net bir bilgi verilmezken ocak ayı itibari ile yaklaşık olarak 1- 1,5 milyon EYT’linin emekli edileceği öne sürüldü. Maaş hesapları ise 2000 öncesi, 2000- Ekim 2008 aralığı ve Ekim 2008 sonrası olmak üzere üç farklı dönem için ayrı ayrı ele alınacak. 

EYT’DE ZORUNLU EMEKLİLİK OLACAK MI?

Öğrencilere 11 bin 402 TL maaş bağlanacak Öğrencilere 11 bin 402 TL maaş bağlanacak

Gündeme düşen bir iddiaya göre EYT yasasının çıkması ile birlikte bazı grupların zorunlu olarak emekli edileceği öne sürüldü. Ancak yeni gelen bilgilere göre EYT yasası kapsamında emekliliğe hak kazanan vatandaşların, başvuru yapmadıkları sürece zorunlu olarak emekli edilmeyecekleri öğrenildi.