EYT'de Son Gelişmeler Neler? EYT'lilerin Beklediği Düzenleme Yapılacak Mı?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) hakkında son dakika gelişmeleri milyonlarca vatandaş tarafından çok yakından takip ediliyor. Hükümetin yetkili isimlerinden herhangi bir açıklama gelmezken kamuoyunda baskı her geçen gün artıyor. EYT'liler için müjdeli haber gelecek mi?

EKONOMİ 29.04.2020 - 16:26 29.04.2020 - 16:26

EYT hakkında çok sayıda arama yapılıyor ancak şu anda kadar net bir bilgi elde edilemedi. EYT için bir düzenleme yapılacak mı? EYT'liler koronavirüs sürecinde daha da mağdur olurken artık sesler daha yüksek tonda çıkmaya başladı.

Aile, Çalışma veSosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk son olarak canlı yayında kendisine sorulan EYT sorusuna cevap vermişti. Bakan Selçuk, “Emeklilikte yaşa takılanlar demek doğru değil emeklilikte yaşı tutmayanlar diyoruz. Emeklilikte ana parametreler bellidir. Bunları sağlayanlar zaten emekli oluyor. Sigorta süresi, prim ödeme ve yaş. Bunun aksini yapmamız demek emeklilik sistemini çökertir. Maliyet hesapları var. Bunlar hep başka sorunlar doğuruyor.” dedi.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, EYT konusunda yükselen sesi duyduklarını ancak şu anda yapacak bir şeylerinin olmadığını belirtti.Emekli demek yaşlı aylığı almak demek diyen Bakan Selçuk, Türkiye'yi genç emeklilerle doldurmak şu zor süreçte gerçekten çok güç dedi.

Dünyanın hiç bir yerinde 48 yaşındaki insanları yaşlı olarak kabul ettiremezsiniz diyen Bakan Selçuk'un açıklamaları EYT kitlesini üzdü. Bir beklenti içerisine giren EYT kesimi yapılacak düzenlemeyi dört gözle beklemeye başladılar.

TBMM'nin koronavirüs sebebiyle kapalı olması da EYT konusunda beklenti içerisinde bulunanların umudunu iyice kırdı. İş bulmakta da zorlanan EYT'liler geçim sıkıntılarına çözüm bulmak için çare arıyorlar.

isbilgisi.com