Milyonlarca vatandaş Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili son gelişmeleri merak ediyor. Bu konuda geçen ay AK Parti Basın Sözcüsü Ömer Çelik’in açıklamaları EYT’lileri heyecanlandırmıştı. Bu konuyla ilgili duyarlı hareket ettiklerini söyleyen Çelik “Ama ülkeye maliyeti vardır.” açıklamasında bulunmuştu. Yeni yıla az bir zaman kala gündemde Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili son dakika gelişmeleri de yer alıyor. Prim gün süresini doldurmuş fakat yaşı bekleyen milyonlarca EYT'li, Meclis’in yeni yasama dönemine geçişi ile birlikte hükümetin bu konuyla ilgili önemli bir adım atmasını umutla bekliyor.

EYT’de Atılması Beklenen Adımlar

Hükümet kanadından EYT hakkında olumlu bir adım atılırsa, kadınlar 20 erkekler de 25 yıl sigortalı olarak çalışma şartlarının yanı sıra 5 bin prim gün ödeme şartlarını yerine getirerek emekli olabilecekler. Daha önceden emeklilikte yaşa takılanlar için Finlandiya modeli görüşmeler arasında olsa bile bu konu şu sıralar askıya alındı. Geçtiğimiz ay AK Parti Basın Sözcüsü Ömer Çelik, Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili önemli açıklamalarda bulunmuştu.

EYT’nin ülkeye bir maliyeti olduğu ve söz konusu maliyetin altından kalkılacak bir maliyet olmadığını ifade eden Çelik, “Sayın Cumhurbaşkanımız son sözü söylemiştir. Bazı partiler açıklama yapıyor. Onlar bu sorumluluğun altında değildir. Eğer çözülebilecek mesele varsa çözülmektedir.” demişti. Çelik ayrıca talep edildiği gibi çözülmeyecek bir mesele söz konusuysa Cumhurbaşkanı başta olmak üzere AK Parti kadroları dürüst bir şekilde konuyla ilgili paylaşımlar yaptığına dikkat çekti.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sorunu

Emeklilikte 8 Eylül 1999 tarihinden önce uygulanan kanunlara göre kadın 20; erkek 25 yıl sigortalılık ve 5000 gün prim koşulunu yerine getirerek emekli olabiliyordu. Fakat daha sonra 8 Eylül 1999 tarihinde 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu ile emeklilik yaşı kademeli olarak kadınlarda 58, erkeklerde 60’a çıkartıldı. Bu alanda en son 2008 yılında yapılan kanun değişikliği ile birlikte meklilik yaşı 2036’dan itibaren yeniden kademeli olarak artırılarak kadın ve erkeklerde 2048 yılında 65’te eşitlenmiş olacak.