EYT'de son dakika! EYT yol haritası paylaşıldı: Milyonları ilgilendiren Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili yol haritası paylaşıldı. Geçtiğimiz gün TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaş bu kanun Cumhurbaşkanı onayına sunuldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayı sonrasında EYT ile ilgili kanun Resmi Gazete'de yayınlanacak. Bundan sonraki süreçte ise EYT'lilerin yapacak oldukları adımlar ise şu şeklide paylaşıldı;

EYT YOL HARİTASI PAYLAŞILDI

EYT ile ilgili merak edilen tüm konular milyonlarca vatandaş tarafından araştırılıyor. Cumhurbaşkanı onayına sunulan EYT ardından Resmi Gazete'de yayınlanacak. Bu aşamadan sonra ise EYT'li vatandaşın emeklilik hakkı kazanması için işten ayrılma başvurusunun yapılmasını istenecek. Böylece süreç başlamış olacak. 

TOKİ'den 4.650 TL taksitle hiç evi olmayanlara kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı! TOKİ'den 4.650 TL taksitle hiç evi olmayanlara kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı!

Bu aşamadan sonra ise işverenin işten ayrılış bildiriminde bulunması gerekmektedir. Daha sonra ise emeklilik başvurusunun yapılması gerekmektedir. Bu başvuru ise e-Devlet üzerinden sistemli ve kolay bir şeklide gerçekleştirilecektir. Bu aşamadan sonra artık dosyalar incelenecek ve aylıklar bağlanacaktır. 

Bu süreçte işverenlerin üzerine düşen görev ise EYT kapsamındaki vatandaşların işten çıkarılma işlemlerinin normal emeklilik prosedürlerini izlemesi olacaktır. Bu işlemler yapılırken işten çıkarmada 8 numaralı kod kullanıcaktır. İşveren emekli olacak olan çalışanın hak ettiği kıdem tazminatını da ödeyecektir. EYT kapsamında emekli olacaklar 30 gün içinde aynı i ş yerinde çalışmaya başlarlarsa bu durumda yüzde 5  oranında Sosyal Güvenlik Destek Primi indirimi hakkında yararlanacaklardır.