Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yakından ilgilendiren gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Milyonlarca vatandaşın emekli olmasını sağlayacak karar geçtiğimiz gün meclisten çıktı. 2022 yılının son aylarından bu yana tartışma konusu olan EYT ile ilgili birçok gelişme yaşanmaya devam ederken meclisten EYT kararı çıktı. 

Milyonlarca emekli bayram edecek Milyonlarca emekli bayram edecek

Kahramanmaraş merkezli deprem nedeniyle mecliste tüm çalışmalar durdurulmuş ve EYT konusu da askıya alınmıştı. Yaşanan pek çok gelişmenin ardından 28 Şubat tarihi ile çalışmalara geri dönen meclis EYT düzenlemesini kabul etti. Meclisten çıkan kararın ardından milyonlarca kişiye emeklilik kapısı aralanırken ilk etapta emekli olacak 2 milyon 500 kişinin emekli parasını alacağı tarihte belli oldu. 

EYT'DE O TARİHTE MAAŞLAR YATACAK!

EYT'nin mecliste kabul edilmesinin ardından gözler bundan sonra uygulanacak adımlara döndü. Birçok kişi arama motorları üzerinden EYT başvurularının ne zaman başlayacağına dair araştırmalar yapmaya devam ederken EYT başvurularının Resmi Gazete'de yayınlandıktan hemen sonra başlayacağı duyuruldu. 

Uzun süredir milyonlarca kişinin beklediği EYT ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. EYT'de milyonları yakından ilgilendiren bir açıklama gelirken mecliste onaylanmasının ardından başvuruların da Resmi Gazete'de yayınlandıktan sonra başlayacağının açıklaması yapıldı. EYT düzenlemesinde atılan bu büyük adımın ardından birçok kişi prim gününü ödemenin yoluna koyduldu. 

EYT şartlarını karşılayan vatandaşların yararlanabileceği düzenleme kapsamında prim günü eksik olan vatandaşlar prim günü ödemesi yapacak. Doğum borçlanması ya da askerlik borçlanması ile prim gününü ödeyecek olan vatandaşlar EYT düzenlemesinden kolaylıkla yararlanabilecek. 

EYT MAAŞLAR NE ZAMAN YATACAK?

Prim günü eksiğini kapatan başvurular işlemlerini tamamladıktan sonra EYT'den yararlanabilecekler. EYT düzenlemesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile Resmi Gazete'de yayınlanmasının hemen ardından başvurular başlayacak. Başvurularını eksiksiz şekilde tamamlayan kişilerin ise ilk maaşları Nisan ayında hesaplara yatırılacak. 

EYT hakkında açıklamada bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Panik olmanıza gerek yok. Resmi Gazete'de yayımlanması sonrası e-Devlet üzerinden başvuru yapılabilir. Nisanda ilk maaş alınacak. Bütçeye ek yük getirmesi konusunda endişemiz yok." ifadelerini kullandı.