Milyonlarca vatandaş yıllar içerisinde SGK mevzuatında yapılan yasal düzenlemeler nedeniyle emeklilik imkanlarını ileri yaşlara taşımak zorunda kaldılar. Ancak bu durum yeni sorunların ortaya çıkmasına neden oldu. Prim gün sayısını karşılayan vatandaşlar emekli olabilmek için yaşlarının dolmasını beklemek zorunda kaldılar. Bu sürede ise işverenler bu çalışanlara yüksek maaş ödemek yerine işten çıkarma yolunu tercih ettiler. İşsiz kalan bu vatandaşlar ne çalışabildiler ne de emekli olabildiler. İki arada bırakılan Emeklilikte Yaşa Takılanlar büyük mağduriyetler yaşayarak çözümsüz bir geçim sıkıntısı içerisine düştüler.

EYT'LİLERE VERİLEN SÖZLER TUTULMADI!

EYT'liler yaşanan bu mağduriyetlerin giderilmesi için yıllarca kendilerine bir çözüm sunulması için siyasetçilerden medet umdular. EYT'liler için en çok heyecan veren vaadi seçim öncesi MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli vermişti. Ancak Devlet Bahçeli seçimlerin ardından bu vaat ile herhangi bir girişimde bulunmadı. Eyt'lilerin adını bile anmayan Devlet Bahçeli bu anlamda 5 milyonluk bir kitlenin sorununu duymazdan gelmeye başladı.

HÜKÜMETTEN EYT AÇIKLAMASI!

EYT'lilerle alakalı en son açıklamayı hükümet kanadından AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik yaptı. Ömer Çelik açıklamasında, “Konuyla alakalı olarak çok duyarlı hareket ediyoruz. Ancak bunun ülkeye büyük bir maliyeti var. Şu andaki şartlarda Türkiye'nin bu maliyetin altına girmesi ne yazık ki imkansız. Sayın Cumhurbaşkanımız zaten son sözü söyledi. Bazı partiler EYT'lilere umut veriyorlar. Ancak onlar bu sorumluluğun altında olmadıkları için bol keseden dağıtıyorlar. Eğer çözülebilecek bir meseleyse zaten AK Parti bunu çözer.” dedi.

EYT SORUNU NEDİR?

EYT sorunu olarak kamuoyunda sık sık yer alan konuya göre 8 Eylül 1999'dan önce uygulanan kanunda kadınlar 20 yıl, erkekler 25 yıl sigortalılık ve 5000 gün prim şartını yerine getirdiklerinde emekli olabiliyorlardı. Ancak 8 Eylül 1999 yılında yapılan düzenleme ile emeklilik yaşıkadınlarda 58'e, erkeklerde ise 60'a yükseltildi. 2008 yılında yapılan bir başka düzenleme ile de emeklilik yaşının 2036 yılından itibaren kademeli olarak arttırılarak 2048 yılında kadınlarda ve erkeklerde 65 yaşa çıkartılmasına karar verildi.

EYT'DE SON DURUM NEDİR?

Emekli olabilmeleri için 5000 prim gün süresini dolduran vatandaşlar TBMM'de kendileri hakkında bir düzenleme yapılarak emeklilik haklarını kazanmak istiyorlar. Bu konuda başta hükümet olmak üzeretüm siyasetçilerden destek bekleyen EYT'liler gereken kanuni düzenleme yapılırsa emekli olabilecekler. Şu anda EYT'liler hakkında TBMM'de verilmiş ciddi bir kanun teklifi bulunmuyor. Ancak 2021 yılında önemli gelişmeler yaşanabilir.

isbilgisi.com