Hane başına 15.000 TL ödeme yapılacak! Hane başına 15.000 TL ödeme yapılacak!

1999 senesinden önce sigorta girişi yapılmış olan ancak o sene içerisinde getirilmiş yeni bir sigorta kanunu sebebi ile senelerdir emekli olamayan vatandaşlar, uzun yıllardır hükümet yetkililerine yaşadıkları mağduriyetleri duyurmaya çalıştı. Sigortalılık süresi ve prim ödemesi şartlarını sağlıyor olmalarına rağmen kanun sebebi ile yaş faktörüne takılan ve bu sebep ile de bir türlü emeklilik haklarına kavuşamayan vatandaşlar için EYT düzenlemesi üzerinde çalışmaya başlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, milyonlarca vatandaşı umutlandırdı. 

Temmuz ayının başında resmen başlamış olan EYT düzenleme çalışmaları, geçtiğimiz günlerde teknik açıdan tamamlandı. Düzenlemenin teknik olarak tamamlandığını ve yakın zaman içerisinde Meclis’e sunulacağını belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin konuya ilişkin önemli bilgiler verdi. Bakan Bilgin’in açıklamalarından sonra EYT kapsamına dahil olup olamayacaklarını araştırmaya başlayan vatandaşlar için uzmanlardan açıklama geldi. Erkekleri ilgilendiren açıklamada sigorta başlangıç tarihinin öne çekilebileceğine dikkat çekildi. 

EYT’DE ASKERLİK BORÇLANMASI AVANTAJI!

eytde-askerlik-borclanmasi-detayi-borclanma-sigorta-giris-tarihini-one-ceker-mi

Senelerdir beklenen ve nihayet bu yıl müjdelenmiş olan EYT düzenlemesi, bu ay içerisinde Meclis’e sunulacak. Yasanın ocak ayı itibari ile resmen yürürlüğe gireceği tahmin edilirken halen konuya ilişkin kafa karışıklığı yaşayan vatandaşlar için uzmanlardan önemli açıklamalar geldi. 

Askerlik borçlanması ile EYT yasasından yararlanıp yararlanılamayacağını merak eden vatandaşlar için önemli açıklamalar yapan uzmanlar, askerlik tarihinin sigortalılık tarihinden önce olması durumunda borçlanma ile sigorta giriş tarihinin öne çekilebileceğini ifade etti. Askerlik borçlanmasının askerlik süresinin tamamı veya belirli bir kısmı için yapılabileceğini belirten uzmanlar, 2023 yılında artacak olan katsayılardan ötürü söz konusu borçlanmanın 31 Aralık tarihine kadar yapılmış olmasının kişiye ekonomik olarak avantaj sağlayacağını bildirdi.

ASKERLİK BORÇLANMASI NEREDEN YAPILIR?

Askerlik borçlanması yaparak yeni çıkacak olan EYT yasasından yararlanmak isteyen vatandaşlar, e- devlet sistemine giriş yaparak “4A askerlik borçlanması başvurusu” ekranından ilgili bilgileri düzenleyebilirler.