Bizim Toptan'dan kaçırılmayacak kampanya! Ayçiçek yağı o fiyattan satışa çıktı Bizim Toptan'dan kaçırılmayacak kampanya! Ayçiçek yağı o fiyattan satışa çıktı

1999 yılın eylül ayında yürürlüğe giren bir sigorta kanunu sebebi ile senelerdir emeklilik hakkına kavuşamayan ve “EYT’li” olarak adlandırılan vatandaşlar, bu sene kendileri için harekete geçilmesi ile birlikte seneler sonra rahat bir nefes aldı. Temmuz ayının başında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından başlatılan EYT düzenleme çalışmaları, gündemde büyük yankı uyandırdı.

Prim ödemesini ve sigortalılık süresini tamamlamış olan, sigorta girişleri 8 Eylül 1999 tarihinden önce yapılmış olan yaklaşık olarak 5,5 milyon kişiyi kapsayacağı tahmin edilen EYT yasasının aralık ayı içerisinde Meclis’e sunulacağı tahmin edilirken yasanın da Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girmesi bekleniyor. EYT düzenleme çalışmalarına ilişkin halen bazı detaylar merak edilirken dün açıklanan yeni asgari ücretin EYT’lileri nasıl etkileyeceği de bir taraftan araştırılan başlıklardan birisi olarak arama motorlarında yer alıyor. 

Dün yapılan açıklamalara göre asgari ücrete yüzde 54,7 oranında zam yapıldığı ve brüt tutarın 10 bin TL’ye, net tutarın ise 8 bin 506 TL’ye yükseltildiği bilgileri kaydedildi. Asgari ücret zammının ardından önemli değerlendirmelerde bulunan uzmanlar, yeni asgari ücretin EYT’de kıdem tazminatı başlığına direkt olarak etki edeceğini ifade etti. 

KIDEM TAZMİNATI NASIL HESAPLANIR?

eytde-asgari-ucret-zammi-detayi-kidem-tazminatlari-yeni-orandan-hesaplanacak

Yasa ile birlikte emekli olacak olan çalışan EYT’liler, kıdem tazminatlarının neye göre hesaplandığını araştırmaya başladı. Yargıtay, bu konuda şu ifadeleri kullandı: “İşçinin brüt ücreti, kıdem tazminatında esas alınmalıdır. Tazminata esas olan aylık ücret, ilk olarak saat ücretinin 7,5, sonra ise 30 ile çarpımı ile belirlenmelidir. Aylık ücretin tespitinin işçinin fiilen çalışmış olduğu gün sayısı üzerinden hesaplanması, bu noktada doğru olmaz.” 

EN YÜKSEK KIDEM TAZMİNATI NE KADAR OLDU?

Yeni asgari ücretin yüzde 54,7 ile 8 bin 506 TL’ye yükselmiş olmasından sonra EYT’lilerin kıdem tazminatlarına ilişkin de önemli bir gelişme yaşanmış oldu. Yapılan hesaplara göre asgari ücret zammı ile birlikte 2023 kıdem tazminatının tavan tutarı, 6 bin 471 TL’den 10 bin 30 TL’ye yükselmiş oldu.