Oldukça uzun bir süredir Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşlar tarafından kanun tekilifinin Meclis'ten geçmesi planlanıyordu. Gündeme gelen bu konu hakkında vatandaşlardan gelen çağrıya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Meclis'te görüşüleceği müjdesini verdi. 

2022 yılında konu hakkında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından 2023 yılı işaret edilmişti. Yapılan açıklamalar ile birlikte kararın ne zaman alınacağı gibi konular hakkında vatandaşlar merak ettiklerini de sık sık araştırmaya başladı. Durum bu şekilde iken dün nihayet kanun teklifi Meclis'ten onayı aldı. 

EYT MECLİS'TEN ONAYI ALDI! 

Öğrencilere 11 bin 402 TL maaş bağlanacak Öğrencilere 11 bin 402 TL maaş bağlanacak

Bu kanun teklifi ile birlikte sigortalılık başlangıcı 8 Eylül 1999 ve öncesi olan sigortalıların emekli aylığına hak kazanma koşullarından yaş şartının kaldırılması düzenlenmiştir. Bu madde ile birlikte emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar için sorunun ortadan kaldırıldığı ifade edilmiş oldu. 

Bu kanunun Meclis'ten geçmesi ile birlikte yaklaşık olarak 2 milyon 250 bin kadar vatandaşın EYT'den faydalandığı öğrenilmiş oldu. Bununl birlikte mevzuat hükümlerine göre de askerlik, doğum ve yurt dışı borçlanmalar ile sigortalılık başlangıç tarihi 8 Eylül ve öncesi olacak şekilde geriye götürenlerin de bu düzenlemeden yararlanabileceği öğrenilmiş oldu. 

EYT BAŞVURUSU NE ZAMAN YAPILACAK? 

Bir an önce EYT başvurusu yapmak isteyen kişiler tarafından başvuruların ne zaman başlayacağı konusunda merak edilenler de artmaya başladı. Yapılan açıklamalara göre teklifin yasalaşmasının ardından başvuruların başlaması için Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından başvurusu bulunan kişilerin maaşlarını alabilecekleri ifade edilmiş oldu. 

Başvuruların yapılması için de e-Devlet üzerinden önümüzdeki günlerde başlaması beklendiği yapılan açıklamaların arasında yer aldı. 

BAŞVURULAR NASIL YAPILIR? 

Emeklilikte yaşa takılanlar için yasalaşan bu kanun teklifi ile birlikte başvuruların e-Devlet üzerinden geçekleştirilebileceğinin açıklanmasının ardından kararın tahmini olarak 6 Mart tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanmasının beklendiği öğrenilmiş oldu. Bununla birlikte de başvuru yapacak olan kişiler için e-Devlet üzerinden önümüzdeki günlerde başvuru ekranının da açılacağı ifade edildi.