EYT sonrası sıra ona gelecek! 1999 2000 2008 sonrası sigortalı olanlar için kademeli emeklilik beklentisi - Ülkemizde uygulanan emeklilik şartları için 1999 senesinde yeni bir yasal düzenlemeye gidilirken yıl ve prim şartına yaş şartı da eklenmişti. Bu nedenle milyonlarca kişi emeklilik hakkı için beklerken yaş şartına takılarak bu haklarını yitirmişti. 

Emeklilik hakkı için prim ve hizmet yılı süresi şartlarını taşıyan kişiler yaş şartı nedeni ile emeklilik haklarını kaybederken EYT çatısı altında bir araya gelme kararı almışlardı. Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT mağdurları adı altında dernek kuran milyonlarca kişi yasal mücadele başlatmıştı. Sonunda AK Parti beklenen kanun teklifini verirken bu seferde ilk işe giriş tarihi 9 Eylül 1999 ve sonrası olan kişilerin mücadelesi başlamış oldu. 

9 EYLÜL 1999'DAN SONRA SİGORTALI OLANLAR İÇİN KADEMELİ EMEKLİLİK MÜJDESİ GELECEK Mİ?

Emeklilik hakkı elde etmek isteyen kişiler için EYT yasası sonrası yeni mücadele başladı. İlk işe giriş tarihi 9 Eylül 1999 olsa dahi bir günle emeklilik haklarını kaçıran kişiler 17 sene çalışmak zorunda kalmıştı. Bu nedenle bu kişiler kademeli emeklilik hareketini başlatırken talep edilen emeklilik yaşları da açıklandı. 

Bu kişiler tıpkı EYT mağdurları gibi kademeli emeklilik hareketini başlatırken işe giriş tarihine göre belirlenen yaşlarda emekli olmak için taleplerini açıkladılar. 

KADEMELİ EMEKLİLİK TABLOSU 2023! 2000 SONRASI KADEMELİ EMEKLİLİK YAŞI NASIL OLACAK?

İşe giriş tarihine göre ilk işe giriş tarihi 9 Eylül 1999 sonrası olanlar için sigortalı olanlar kademeli emeklilik tablosu ile kadınlarda 48 erkeklerde 50 yaşla emeklilik talep edildi. İşe giriş tarihi ilerledikçe aranılan yaş şartı da artarken 2008 ve sonrası için olan kadınlarda 58 erkeklerde ise 60 yaş olarak uygulanacak. 

İhtiyaç kredisi çekip faiz ödemeyin Akbank faizsiz 15.000 TL taksitli nakit avans veriyor İhtiyaç kredisi çekip faiz ödemeyin Akbank faizsiz 15.000 TL taksitli nakit avans veriyor

İlk işe giriş tarihi 8 Eylül 1999 ve öncesi olan kişiler için ise yukarıda yer alan EYT tablosu uygulanacak. Emeklilikte Yaşa Takılanlar yukarıda yer alan tarihe göre prim gün şartı ve hizmet yılı şartını doldurdukları tarihte yaş şartı aranmaksızın hemen emekli olabilecekler. Bu şartları taşıyan 2 milyon 250 bin kişinin EYT yasasının onaylanması ile hemen emekli olması bekleniyor.