Seneler öncesinde duyurulmuş olan bir sigorta kanunu sebebi ile sigortalılık sürelerini ve prim ödemelerini tamamlamış olmalarına rağmen yaş faktörüne takılarak emeklilik haklarını elde edemeyen EYT’liler için bu sene resmen bekledikleri sene oldu. Temmuz ayının başında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından başlatılmış olan EYT düzenleme çalışmaları ile vatandaşlara emeklilik haklarının tanımlanacağı ifade edilirken işverenler için oluşacak olan kıdem tazminatı yüküne ilişkin yeni gelişmeler yaşandı.

Geçtiğimiz haftalarda resmi Twitter hesabı üzerinden yeni bir paylaşım yayınlayan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, işverenlere EYT’li çalışanlarının kıdem tazminatları için hazine destekli KGF kefalet sisteminin devreye gireceğini müjdeledi. Bakan Nebati’den gelen bu haber işverenleri sevince boğarken dün söz konusu sistemin içeriğine ilişkin bazı detaylar gelmeye başladı. 

Kefalet sisteminin ne zaman devreye gireceği henüz belli değil iken söz konusu işveren desteğine ilişkin yeni bir açıklama geldi. Sosyal Güvenlik Kurumu Uzmanı Özgür Erdursun, bakanlığa ilgili sistem ile ilgili bir öneride bulundu. 

HAZİNE DESTEKLEKLİ KEFALET SİSTEMİNİN DETAYLARI GELDİ!

Öğrencilere 11 bin 402 TL maaş bağlanacak Öğrencilere 11 bin 402 TL maaş bağlanacak

eyt-icin-geri-sayim-devam-ederken-kgf-destegi-icin-yeni-oneri-geldi-nakit-verilmesi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından müjdelenmiş olan devlet destekli KGF kefalet sistemine ilişkin yeni detaylar gelmeye başladı. Dün gündeme gelen detaylara göre hazinenin sistemin ilk etabı için 150 milyar TL’lik bir bütçe ayırdığı ileri sürüldü. 

UZMAN İSİMDEN KEFALET SİSTEMİNE İLİŞKİN BAKANLIĞA ÖNERİ!

Geçtiğimiz günlerde EYT’ye ilişkin açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, EYT yasasının bu ay içerisinde sonuca bağlanacağını ve masadan kaldırılacağını ifade etti. Söz konusu açıklama ile EYT yasasının ocak ayında resmen yürürlüğe gireceği kesinleşirken işverenlere verilecek olan kredi desteğine ilişkin yeni bir öneri geldi. Öneri sahibi Sosyal Güvenlik Kurumu Uzmanı Özgür Erdursun, şu ifadeleri kullandı: “EYT yasası ile emekli olacaklara kıdem tazminatı ödenmesi için işverenlere kredi verilecek ise bu krediler işverene nakit olarak ödenmemeli. İşverenin hesabından çalışanların hesaplarına “kıdem tazminatı” olarak yatırılmalıdır.”