İş gücünün yerinde olduğu dönem içerisinde sigortalı olarak çalışmış ve prim ödemelerini yatırmış olan vatandaşların tümü, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun belirlemiş olduğu şartlar çerçevesinde kamu kurumunun hesapladığı tutarlarda emekli maaşı almaya kazanmaktalardır. Bugün milyonlarca kişiye emekli maaşı ödeyen kamu kurumu, yıllar önce getirilmiş olan bir sigorta kanunu sebebi ile milyonlarca vatandaşın da emekli olamamalarına ve bu kapsamda da yıllardır mağduriyet yaşamalarına yol açmıştır.

Senelerdir gündemde olan ancak bir türlü resmi çalışmaları başlatılmamış olan EYT konusu, 2022 yılının başında yeni döneme ilişkin açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından bir müjde ile duyuruldu. Bakanlığın bu sene içerisinde EYT konusunu masaya yatıracağını ve bir şekilde sonuca ulaştıracağını ifade eden Bakan Bilgin, yaklaşık 6 milyon EYT’li vatandaşın yıllardır beklediği sevinçli haberi vermiş oldu. 

Temmuz ayının başında başlamış olunan EYT düzenleme çalışmalarında sona gelinirken çalışmanın içeriği de merak konusu oldu. Henüz ayrıntıları resmi olarak açıklanmamış olan EYT yasasına ilişkin her gün bir iddia ortaya sürülürken bu kez de yaş konusu ile ilgili yeni bir iddia gündeme geldi. Yeni iddia, yıllardır emekli olmayı bekleyen EYT’li vatandaşları heyecanlandırdı. 

EYT DÜZENLEME ÇALIŞMALARINDA YAŞ DETAYI!

eyt-calismalarinda-sona-gelindi-ayrintilar-geldi-o-kisiler-yas-sarti-aranmadan-emekli-olabilec (2)

8 Eylül 1999 tarihinde açıklanmış olan yeni sigorta kanunu, o dönem içerisinde sigortalı olarak çalışan vatandaşların emeklilikte yaş faktörüne takılmalarına sebep oldu. Prim ödemelerini ve sigortalılık sürelerini tamamlamış olan milyonlarca vatandaş, yaş şartını sağlayamadıkları için yıllardır emekli olamıyor olmanın mağduriyetini yaşarken yeni dönemde masaya yatırılan EYT konusu, emeklilik kapılarını araladı. 

Bugün gündeme gelen yeni bir habere göre EYT düzenleme çalışmalarının sonlanması ve Meclis onayından geçmesi durumunda, 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olarak çalışmaya başlamış olan kadın ve erkeklerde yaş şartının aranmayacağı öne sürüldü. Sabah Gazetesi’nden Hazal Ateş tarafından yapılan habere göre kadınlarda 20 yıl, erkeklerde ise 25 yıl sigortalı çalışma hayatının varlığı durumunda ilgili kişiler yaş faktörüne takılmadan yasa ile birlikte emekli olabilecek. 

PRİM ÖDEMELERİNDE DAVA DETAYI!

Garanti Bankası 36 ay vade ile 50 bin TL ihtiyaç kredisi veriyor Garanti Bankası 36 ay vade ile 50 bin TL ihtiyaç kredisi veriyor

EYT yasasından yararlanabilmek için prim ödemelerinin de tamamlanmış olması gerekecek. Sigortalı olarak çalıştıkları dönemlerde primlerinin yatırılmamış olduğunu tespit eden vatandaşlar ise ilgili kuruma dava açabilecek.