Tapusu olan buraya! Hekesi ilgilendiren açıklama Tapusu olan buraya! Hekesi ilgilendiren açıklama

Milyonlarca vatandaşın beklediği EYT ile ilgili detaylar yavaş yavaş kesinleşmeye devam ederken gözler meclisten çıkacak son karara dönmüştü. Farklı meslek gruplarından milyonların ortak noktası haline gelen emeklilik hayalini gerçek kılacak EYT ile ilgili şartlar her geçen gün vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ederken meclisin 28 Şubat tarihi ile çalışmalarına başlayacağı ve mecliste konuşulacak ilk konunun EYT olacağı belirtilmişti. 

EYT SON GELİŞMELER

2 milyon 500 bin kişinin emekli olmasını sağlayacak EYT ile ilgili gelişmeler vatandaşlar tarafından yakından takip edilmeye devam ederken yapılan son açıklamalar ve gelişmeler merak ediliyor. Geri sayımına başlanan EYT düzenlemesi ile ilgili son dikkat çekici açıklama Ak Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç tarafından gelmiş ve Tunç konuyla ilgili prim gün sayısı şartının kademeli olarak 5 bin ile 5 bin 975 arasında değiştiğini belirtmişti. Kademeli emeklilik vatandaşların gündemine gelirken detaylar merak konusu oldu. 

EYT NE ZAMAN ÇIKACAK?

Tunç tarafından yapılan açıklamanın hemen ardından ise Ak Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu kademeli emeklilik sistemi konusuna dair sistemi yalanlayarak "Kanun teklifiyle kademeli prim sistemi getirildiği şeklindeki söylem yalan, iftira" dedi. "1999 öncesi sigorta girişi olanların başlangıca göre pirim gün sayısı kademeli olarak 5.000 ila 5.975 gün arasında değişiyor" ifadelerini kullanan AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç'un hemen ardından Akbaşoğlu durumu yalanlayarak "Arzu eden SGK'ye bizzat gidip başvuru yapabileceği gibi posta yoluyla da başvuru yapabilme imkanı söz konusu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız bunu kamuoyuna duyuracaktır. Bunun teknik altyapı çalışması da yapıldı" şeklinde ifade etti. 

1 Mart itibari ile EYT'li vatandaşların emekli maaşlarını alabileceklerini dile getiren Akbaşoğlu Akbaşoğlu "EYT'liler 1 Mart'tan itibaren emeklilik maaşını almaya hak kazanabilecekler." dedi. Aksi bilgilerin çarptırmak olduğunu dile getiren  "toplamda 5 milyon insanın yararlanabileceği bir kanun teklifinin yasalaşma sürecini sabote etmek, çarpıtmak isteyen bir muhalefet ve onlarla beraber hareket eden bir yapı söz konusu. Bu, gerçeği saptırmaktır.