Ana Sayfa EKONOMİ Evin Değeri Yeni Kriterlere Göre Belli Olacak

Evin Değeri Yeni Kriterlere Göre Belli Olacak

Konut piyasası yeniden düzenlenecek tapusuz ev kalmayacak.

5
0
Paylaş

Konut piyasasında yeni dönem başlıyor. Nisana kadar konut verileri çıkarılarak tapusuz ev kalmayacak. İl ve ilçelerin konut değeri yeni kriterlere göre belirleniyor. Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamış olduğu yol haritasına göre konut piyasası takip sistemi yaşama geçecek. İlk defa Türkiye’nin üretim ve satış aşaması şekilde konut istatistiği çıkarılacak.

Bu konuyla alakalı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nisan ayına kadar çalışmalarını tamamlayacak. İnşaat ruhsatı Yapı kullanma izni ve ikamet kaydı bulunmayan gayrimenkullerde ortaya çıkarılacak.

Konut piyasası takip sistemi konuta yatırım yapmak isteyenler için tam anlamıyla bir rehber olacak. İlk kez Türkiye İstatistik Kurumu tarafından konuştukları da yer alacak bu çalışma kapsamında Türkiye Noter Birliği son 2 yıldır kayıt altına alınan ancak satış vaadi sözleşmelere yansımayan verileri de kullanacak Tüm bu veriler de envantere dahil edilecek.

Çevre ve şehircilik Bakanı Murat Kurum’ un ifadesi ile yeni sistemde gayrimenkul üretim ve satış faaliyetleri de farklı olacak. Mevcut sistemde tapusu olan konutlar kayda girecek satın aldığı halde tapusu alınmayan ev ve işyerleri sistemde gözükmeyecek artık sadece satışlar birinci elden yapılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here