Koronavirüs salgını nedeniyle tedbir amaçlı pek çok kişi evden çalışma sistemine geçti. Şirketlerin izlediği politika gereği ücret ödemelerinde de birtakım değişiklikler yapıldı. Evden çalışma sisteminde, çalışanların yemek ve servis ücretlerinin ödenip ödenmeyeceği merak konusu oldu. Bu konuda insiyatif tamamen işverenlere ait.

Yeni çalışma sisteminin benimsenmesinin ardından Türkiye’de ilk kez karşılaşılan bir durum olduğu için kafalarda bazı soru işaretleri belirdi. Pek çok kişi ilk kez evden çalıştığı için sosyal haklarını bilmiyor. Çalışanlar evde çalışmalarına rağmen şirket tarafından yemek paralarının verilmesini isterken, bazı şirketler ödeme yapmayacaklarını açıkladılar.

Çalışanların Talep Etme Hakları Var

Bir çalışanın aylık ödemelerinin yanı sıra hakları arasında yemek ücretleri ve yol paraları da bulunuyor. Bu ücretler maaş içerisinde ödeniyorsa, evden çalışma sistemi içerisinde de kesinti yapılmayacaktır. Ancak ekstra ödeme alanlar için durum biraz değişebiliyor. Eğer kesinti yapılıyorsa çalışanlar işverenlerinden haklarını talep edebilirler.

Özel şirketlerin bazıları yol ve yemek ücretlerini ödeyeceklerini açıklarken bazıları bu süreçte ödeme yapmayacaklarını açıkladı. Kamu kuruluşlarında da ödemeler değişiklik gösteriyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çalışanlarına yol ve yemek ücretlerinin ödeneceğini açıkladı. Bu süreçte Tarım ve Orman Bakanlığı şimdilerde idari izinde olan çalışanları için yemek ve yol ücretlerinin ödenmeyeceğini açıkladı. Yapılacak yan hakların ödemeleri şirket ve kurumlara bağlı olarak değişiklik gösterirken, çalışanların hak talep etme hakları da bulunuyor.