Türkiye'de işsizlik artınca iş arayan vatandaşlar her alternatifi değerlendirmek zorunda kaldılar. Bu neden sürekli bir iş bulamayanlar evlerinde yapabilecekleri işlere yöneldiler. Gerek İŞKUR üzerinden gerekse de özel sektörden vatandaşlara evde ek iş verilme imkanı doğuyor. Paketleme odaklı olan bu işlerle vatandaşlar aile bütçelerine katkıda bulunma imkanına sahip oluyorlar.

İNTERNET SİTELERİ İLE TUZAĞA DÜŞÜRÜYORLAR

Son günlerde ise evde ek iş ile alakalı olarak dolandırıcılık şikayetleri gelmeye başladı. Evde ek iş için oluşan yoğun talebi fırsat bilen dolandırıcılar harekete geçmek için hiç vakit kaybetmediler. Vatandaşların imkansızlıklarından yararlanmak isteyen dolandırıcılar 10 dakikada kurulabilecek internet siteleri ile evde montajlanacak ürünler için evde ek iş imkanı sunduklarını duyurdular.

EVDE EK İŞ DOLANDIRICILIK YÖNTEMİ!

İnternet sitelerinden duyurduklar işler ile alakalı olarak malzemeleri vatandaşlara göndermek için kaparo ve kargo ücreti talep eden dolandırıcılar 81 ilde binlerce insanı dolandırdılar. Vatandaşlarla WhatsApp üzerinden iletişim sağlayan dolandırıcılar önce güven vererek çok kazanç vaat ediyorlar. Bunun üzerine vatandaşlardan kaparo ve korgo ücreti istiyorlar. Bu ücreti ödeyen vatandaşlar ise bir daha dolandırıcılara ulaşamıyor. Yaklaşık 200 TL talep eden dolandırıcılar bu şekilde binlerce kişiyi tuzaklarına düşürdüler.

200 TL OLDUĞU İÇİN KİMSE ŞİKAYETÇİ OLMUYOR!

Evde ek iş dolandırıcıları herkesi yaklaşık 200 TL dolandırıyorlar. Miktarın yüksek olmaması nedeniyle dolandırılan vatandaşlar genelde şikayetçi olmaya gerek görmüyorlar. Bundan cesaret alan dolandırıcılar her gün binlerce kişiden 200'er TL toplayarak çok ciddi rakamları elde ediyorlar. Şikayetçi olunmadığı için ise tespit edilemiyor. Şikayetçi olunduğunda ise uzlaşma yoluna giderek aldıkları ücreti geri verip kurtuluyorlar.

DOLANDIRILMAMAK İÇİN BUNA DİKKAT!

Uzmanlar evde ek iş dolandırıcılarının tuzaklarına düşmemeleri için vatandaşları uyardılar. Öncelikle iş verileceği taahhüt edilen internet sitesinin bir şirkete ait olup olmadığı bakılmalı. Şirket adresleri google üzerinden doğrulanmalı ve ödeme yapılacaksa kapıda ödeme seçeneği tercih edilmeli. Evde ek iş konusunda en güvenli yöntem ise yüz yüze iş anlaşması yapmak veya İŞKUR'a başvurup uygun işlerin gelmesini beklemek olduğu vurgulandı.

isbilgisi.com