Türkiye'de vatandaşlara sağlanan imkanlardan birisi de Evde Bakım Maaşı olmaya devam ediyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen evde bakım maaşı sosyal yardımı ödeme bilgileri öğrenilmek isteniyor. Evde Bakım Maaşı ödemeleri yapıldı mı? Evde Bakım Maaşı Ekim 2020 ödeme yapılan illerin listesi belli oldu mu?

EVDE BAKIM MAAŞI NEDİR?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen evde bakım maaşı sosyal yardımı bakıma muhtaç vatandaşlar için ödenen bir sosyal destektir. Yaşlı ve engelli bireyler için ödenen evde bakım maaşı uygulamasında en önemli kriter bakıma muhtaçlıktır. Bakıma muhtaç engelli ve yaşlı vatandaşların bakımlarını üstlenen ailelere verilen evde bakım maaşı ile bu vatandaşlar aile ortamında yaşamlarına eksiksiz bir şekilde devam etmesi amaçlanmaktadır. Evde bakım parası her ay ödenen bir sosyal yardımdır.

EVDE BAKIM PARASI KAÇ TL'DİR?

Evde Bakım Maaşı için merak edilen konulardan birisi de ne kadar olduğudur. Aile, çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen diğer tüm sosyal yardımları gibi Evde Bakım Maaşı da memur maaş katsayısına bağlanmıştır. Bu nedenle yılda Ocak ve Temmuz olmak üzere iki defa zam gören Evde Bakım Maaşı şu anda 1.544 TL'dir. Temmuz ayına kadar ise 1.461 TL olarak ödenmiştir.

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

Evde Bakım Maaşı alan vatandaşlar ödemelerin yapılıp yapılmadığını E-Devlet üzeri,nden sorgulayabilmektedirler. E-Devlet sisteminde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'Nın hizmetleri arasında bulunan sosyal yardım sorgulama hizmeti ile ödemelerdeki son durumlar öğrenilebiliyor. Ayrıca ödemelerini Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alan vatandaşlar SMS yoluyla da sorgulama yapabiliyorlar. Cep telefonlarının mesaj bölümüne “BAKIYE” yazarak 4747'e sms gönderen vatandaşlar evde bakım parası ödemelerini kontrol edebiliyorlar.

EVDE BAKIM MAAŞI YATAN İLLER LİSTESİ!

Evde Bakım Maaşı ödemeleri her il için ayrı günlerde yapılabilmektedir. Standar bir ödeme günü olamayan Evde Bakım Maaşı genellikle her ayın 15'i ile 31'i arasında hak sahiplerinin hesaplarına aktarılmaktadır. 21 Ekim 2020 Çarşamba itibariyle Evde Bakım Parası ödenen illerin listesi şöyledir:

“Kayseri, Adana, Bursa, Uşak, Çanakkale, İzmir, Balıkesir, Kars, Erzurum, Ordu, Bilecik, Denizli, Manisa, İstanbul, mersin, Samsun, Konya, Zonguldak, Şanlıurfa, Sakarya, Afyonkarahisar, Antalya, Aksaray, Hatay, Karabük, Tokat”

isbilgisi.com