Ev Sahipleri Dikkat! O Para Ödenmezse Eviniz İcra Yoluyla Satılır!

Koronavirüs sürecinde ödeme sıkıntıları artmaya başlayınca vatandaşlarca çok bilinmeyen detaylar ortaya çıkmaya başladı. Site ve apartmanlar ev sahibi olan vatandaşların aidat ödenmemesi durumunda şikayet konusu olduğunda evleri icra yoluyla satılarak aidat tahsilatı yapılabiliyor. Aidat borcu olan ev sahiplerini bekleyen tehlikeler nelerdir?

EMLAK 21.06.2020 - 19:29 21.06.2020 - 19:29

Türkiye'de konutların çok büyük çoğunlu apartman veya site gibi ortak kullanım alanları ve ortak maliyetleri bulunan bir sistemle kuruluyor. Bu nedenle her ev sahibine her ay farklı bir mali yükümlülük yükleniyor. Bu mali yükümlülüklerin yerine getirilmediği takdirde ne olacağı ise vatandaşlarca çok bilinmiyor.

Aidatlarını düzenli ödeyen ev sahipleri ile düzenli ödemeyen ev sahipleri sık sık tartışma yaşarken konunun kanun tarafından çok açık şekilde sınırları çizilmiş durumda. Kat mülkiyet kanunu, borçlar kanunu ve genel kanunla aidat ve komşluluk hukukunun gerekli ortaya konuluyor.

AİDAT YÜZÜNDEN İCRA YOLUYLA EV SATILABİLİR

Aidatını düzenli şekilde ödemeyen, aidat borcu biriken vatandaşlardan bu borç icra yoluyla tahsil edilebiliyor. Hatta o ev sahibine ait olan konut yine icra yoluyla satılıp aidat borcunun tahsilatı yapılabiliyor. Küçük bir aidat borcu yüzünden ev sahipleri evlerinin satılmasını izlemek zorunda kalabiliyorlar.

GECİKAN AİDATLARA YÜZDE KAÇ GECİKME ZAMMI UYGULANIR?

Apartman veya sitelerdeki ortak kullanımlardan doğan aidatların gününde ödenmesi büyük bir önem arz etmektedir. Bu borçların gecikmesi durumunda tahsilata gecikme zammı uygulanmaktadır. Ysal bir hak olan gecikme zammı ise her ay yüzde 5 faiz eklenmesidir. Aidat borcu bulunan vatandaşlara her ay yüzde 5 gecikmez sammı uygulanarak birikmiş aidat borçları katlanmaktadır.

AİDATLAR KİRACIYA MI EV SAHİBİNE Mİ AİTTİR?

Esasen aidatları ödemek kiracının yükümlülüğündedir ancak biriken borçtan ise ev sahipleri sorumludur. Kiracılar apartman veya site demirbaşları için yapılan harcamalara katılmazlar bunlar ev sahibine aittir ancak günlük kullanımlardan doğan aidatlar ise kiracıların yükümlülüğündedir. Ancak yasal olarak apartmana ve siteye karşı kanuni sorumluluk ev sahibindedir. İcra durumu olursa ev sahibi muhatap olur kiracı değil.

isbilgisi.com