Ev Hanımlarına Kadınlara Verilen Devlet Hibe Destekleri 

Ev hanımları son dönemlerde devletten çeşitli hibe destekleri almaktadır. Devletin bu tavrı ekonomik büyüme grafiklerini yukarı yönlü hareket ettiriyor.

DEVLET DESTEKLERİ 14.05.2021 - 15:37 14.05.2021 - 15:37

Ekonomik büyüme devletin en önem verdiği politikalardan. Hatta devlet bütün politikalarını bu kavran üzerine inşa ediyor dersek yanlış bir ifade kullanmamış oluruz. Bundan sebep devlet ekonomik büyümeyi artıracak her türlü faaliyeti devlet takip eder ve destekler. Kimi zaman devlet bu faaliyeteler gözden kaçırabilir. O zaman da vatandaşların talepleri devlet indinde değer kazanır. 

Akla gelen her proje, devlet ekonomisine katkısı olacak her faaliyet devletin dosyasında yer alır. Bu dosyalardan bir tanesi de kadınlara verilen hibe destekleridir. Bu destekler sayesinde kadınlar iş gücüne daha fazla katılım sağlamaktadır. Hem de bu katılım kadınların aşına olduğu alanlar üzerindedir. Bir kadın sanayi de çalışabilir ancak yeme içme sektöründe de var olabilir. Bu alanlar değişkenlik gösterdiğinden devlet kadın erkek oranını tam anlamıyla takip edememektedir. 

Her Kadına Destek Verilebilecek

Kadınlar hibe desteği konusunda devlet yetkilerine beyanda bulunduklarından kendi işlerini kurmak için devletten destek alabilecek. Bu destek hizmet sektörü başta olmak üzere kırsal alanlarda işini kuran girişimci kadınları da etkileyecek. Kadınların her yerde var olması başta devlet olmak üzere her iş kolundan bulunan vatandaşların taktirini kazanıyor. Bunda dolayı kadınlara destek olanların sayısı hayli fazla. Ünlü markalar dahi kadınlara destek olabiliyor. 

Bu desteklerden bir tanesi Coca Cola tarafından kadınlara verilen destek ödemesi olarak tarihe geçti. Bahsi geçen ödemede kadınların yeme içme alanında çalışması arzu edildi. Yeme içme sektöründe çalışan kadınların başvurduğu sistemde 2 aşamalı sınav yapıldı. Eleye eleye seçilen kadınlardan dereceye giren ilk 15 kişiye 40 bin TL hibe desteği verildi. Bu süreçte kadınlar ders aldı derslerin hemen ardından sınava tabi tutuldu tekrara eğitim alarak proje hazırlamaları istendi. 

KOSGEB Devlet Destekleri

Günün sonunda projeler jüri karşınıza çıkarıldı. Jürinin beğendiği projeler devlet desteği almaya hak kazandı. 30 kadın için ayrılan kontenjanda ilk 30 kadın devletten destek almış oldu. Bir diğer destek ise KOSGEB’den geliyor. Kendi işini kurmakla isteyen girişimci kadınlar projelerini KOSGEB’e ilettikten sonra belli bir miktar ücret alıp işini kurabiliyor. KOSGEB sayesinde binlerce kadın kendi işini kurarak iş sahibi oldu. Girişimci kadınlar sadece işlerinin hayallerini kurarak devlete müracaat ettikleri taktirde devlet bu kadınları hep desteklemiştir ve destekleyecektir.