Günümüzde ev almak pek çok kişi tarafından bir hayal olarak değerlendirilirken bu süreçte konut almak isteyenlere devlet tarafından verilen destekler artarak devam ediyor. Devlet vatandaşları konu alımı için teşvik etmek amacıyla desteklemeye devam ediyor. Bu açıdan konut hesabı gündeme gelmeye başladı. Konut hesabını kimler açabilir? Konut hesabı açmak için gereken şartlar nelerdir?

TOKİ Tek Fırsat Olarak Görülmemeli!

Konut hesabı vatandaşların hem uzun vadeli birikim yapmaları hem de tasarrufa özendirilmeleri için gerçekleştirmiş olduğu bir çalışma örneği olarak karşımıza çıkıyor. Dünyada bir ilk denebilecek çalışmanın şartları ise oldukça dikkat çekici.

Genellikle uygun fiyatlı konut almak için insanlar tek seçenek olarak TOKİ evlerini değerlendirebileceklerini düşünüyorlar ancak devlet bu süreçte ev almak isteyen vatandaşlara başka fırsatlar da sunuyor. Konut hesabı birikimlerine 30 bin liranın üzerine çıkabilecek olan destekler veriliyor.

Ev Alanlar Desteklenecekler

Konut hesabına devlet tarafından verilen desteklerin her geçen gün biraz daha arttığı belirlendi. İlk evini almak için birikim yapanlara 30 bin lira destek verilecek. 5 yıl ve daha fazla sürede  121 bin 334 lira biriktirmeyi başaran kişiler bu para ile ev almak istedikleri zaman devletten katkı payı alacaklar. Herhangi bir karşılık beklenmeden verilecek bu desteğin miktarı ise 30 bin 333 lira olacak açıkladı.

Bu süreçte vatandaşların birkaç yıl süreyle bankada tasarruf sağlamaları ve birikim yapmaları önemli bir kriter olarak ifade ediliyor. Konu hesabı için verilen tutarlar ise yeni yılla birlikte artacak.

Konut Hesabı Nasıl Açılacak?

Konut hesabı açmak için mevduat ya da katılım bankalarına başvuru yapmak son derece önemli. Kimlik numarası ile birlikte katılım fonu ya da mevduat hesabının açılması gerekiyor. Bu süreçte kişinin üzerine herhangi bir mülk tapusunun bulunmaması da aranılan en önemli şartlar arasında yer alıyor.

isbilgisi.com