Hane başına 15.000 TL ödeme yapılacak! Hane başına 15.000 TL ödeme yapılacak!

Ev sahibi olmak isteyen milyonlarca kişi özellikle de gelen zamların ardından hayallerini ertelemek durumunda kalmıştı. Ev alma hayallerini ertelemek durumunda kalan vatandaşlar bankaların konut kredilerini araştırmaya devam ederken ev sahibi olmalarını sağlayacak 0,69 faizli konut kredisi seçeneği ile ilgili araştırmalarına başladı. Kamu bankaları tarafından sağlanan 0,69 faizli konut kredisi seçeneğinden yararlanmak isteyen vatandaşlar arama motorları üzerinden detaylara dair araştırmalarını yapmaya devam ediyor. 

ORTA GELİRLİYE KONUT KREDİSİ

Yeni yıl, yükselen enflasyon, malzeme fiyatlarının yükselmesi bütününde konut fiyatları git gide artmaya devam ederken yeni bir fiyat artışına yakalanmak istemeyen vatandaşlar nakit parasını da değerlendirerek bankaların orta gelirliye konut kredisi seçeneğinden yararlanmak üzere araştırmalarına başladı. Orta gelirli vatandaşlar için düzenlenen 0,69 faizli konut kredisi vatandaşların ev sahibi olmasını sağlarken kredi duyurusuna dair araştırmalar yapıldı. 

Orta gelirliye konut kredisi kapsamında duyuru yapan Bakan Nebati açıklamalarında ''Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızla birlikte çalışarak, gelir düzeyi ve konut fiyatlarının genel seyri açısından ülkemizi 3 bölgede ele aldık. Programımız kapsamında İstanbul 1. Bölge; Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 2. bölge, diğer tüm illerimiz de 3. bölge olarak belirlenmiştir.Programımız çerçevesinde bankalarımız ve katılım finans kurumlarımız tarafından sağlanacak finansman tutarları: 1. Bölge olan İstanbul’da en çok 5 milyon TL, 2. Bölgedeki illerimizde en çok 3 milyon TL, 3. Bölgedeki illerimiz için ise en çok 2 milyon TL’dir.'' demişti. 

BAKAN NEBATİ AÇIKLADI!

Bakan Nebati açıklamalarının devamında hesaplamalara ilişkin değerlendirmelerde bulunurken orta geliriyle konut kredisi hakkında ''Programımız kapsamında sağlanacak finansman sıfır konutlara yöneliktir. Programdan yararlanabilmek için hanehalkı toplam gelirini dikkate almaktayız. Programdan yararlanacak kişilerin halihazırda bir konutunun olmaması ve son 1 yıl içinde konut alacağı ilde konut satışı yapmamış olması gerekmektedir. Ayrıca, 1. Bölge (İstanbul) ve 2. bölgelerdeki (Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin, Muğla) illerimizde konut almak isteyen vatandaşımızın, son bir yılda bu illerde ikamet etmiş olması şartı aranacaktır. 3. Bölgedeki illerimizdeyse ikamet şartı aranmayacaktır. Alınan konutlar 5 yıl boyunca satılamayacaktır. Finansman Programının Özellikleri• Tüm bölgelerde asgari peşinat oranı yüzde 10 olarak belirlenmiştir. Azami 15 sene vade ile sağlanacak finansmanlarda faiz/kar payı oranları %0,69’dan başlayan oranlarla uygulanacaktır.'' ifadelerini kullanmıştı.