Et Fiyatları Arasındaki Fark Şaşırttı! Fiyatlar Semtlere Göre Değişiklik Gösteriyor!

Ramazan ayı yaklaşırken artan et fiyatlarının semtler arasında büyük farklarla satılması dikkatlerden kaçmadı. Pek çok yetkili bu durumun etin kalitesi ya da artan et fiyatlarıyla ilgisinin olmadığını belirttiler. Yaşanan fiyat farkından kasaplar sorumlu tutulurken işin arkasındaki gerçek büyük şaşkınlık yarattı...

EKONOMİ 17.04.2020 - 13:13 17.04.2020 - 13:13

Koronavirüs salgınından nasibini alan et fiyatlarında dalgalanmalar hala devam ediyor. Hükümet tarafından salgın önlemi olarak hafta sonu 30 büyük şehirde ve Zonguldak’ta sokağa çıkma yasağı ilan etti. Bu süreçte hafta için market alışverişlerinde bir hareketlilik meydana geldi. Aynı hareketlilik kasaplarda ve et reyonlarında da kendini gösterdi. Pek çok kişinin yasak öncesinde et alışverişi yaptığı belirlendi.

Kasaplar tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında hafta içi et satış oranlarının yükseldiği belirlendi. Ancak sürekli değişen ve hatta ilçeler arasındaki bile artış gösteren et fiyatları hakkında vatandaşın pek memnun olmadığı görüldü. Yapılan incelemeler sonrasında kıymanın kilosu Beşiktaş’ta 50 liradan satışa sunulurken bu fiyat Sarıyer’de 65 liraya kadar yükseliyor. Ortaya konan bu büyük fiyat farkı vatandaşın kafasını karıştırıyor.

İşletme Giderleri Et Fiyatlarını Etkiliyor!

Kasaplar ve semtler arasında meydana gelen büyük fiyat farklarının etin kalitesinden ziyade semtlere göre değişen dükkan kiraları ve artan giderlerle ilgili olduğu belirlendi. Kıymanın kilosunun 65 liraya satılmasının son derece fahiş bir fiyat uygulaması olarak gören kasapların büyük bir kısmı da duruma tepki gösterdi.

Salgının ilk dönemlerinde pek çok üretim ve kesim yerleri önlem amaçlı kapatılmıştı. Bu durum kısa sürede et fiyatlarının düşmesine neden oldu. Ancak son zamanlarda sokağa çıkma yasağının tekrar açıklanması ve Ramazan ayının gelmesi et fiyatlarındaki yükseliş hızını da artırdı. Bölgesel fiyat farklılıklarının ise bu süreçte sadece dükkan giderleri ve masraflarla ilgili olduğunun altı çizildi. Et satışlarının serbest piyasaya ekonomisine bağlı olması nedeniyle pek çok kasabın da bu durumdan faydalandığı belirtildi.