Esnek Çalışma Modeliyle Gençlere Yeni İş İmkanları! Yeni Sistemde Vergi İstisnası Sağlanacak!

Pandemi süreci ile birlikte iş hayatında yapılan yeni düzenlemelere esnek çalışma modeli de dahil oldu. Bu süreçte vergi istisnası, sözleşmeli çalışma ve gençlere dönemsel iş gibi çeşitli imkanlar da tanınacak. İşte detaylar...

EKONOMİ 24.06.2020 - 10:15 24.06.2020 - 10:15

Pandemi sürecinin ardından iş hayatı normale dönmeye çalışırken şimdilerde özel sektör için kar ve zarar hesaplamalarının yapıldığı belirlendi. İstihdam Kalkanı Paketi ile birlikte iş hayatında çalışanlara ve işverenlere yeni desteklerin verilmesi için kollar sıvandı. Buna göre son günlerde de esnek çalışma modeli gündeme gelmeye başladı.

Esnek çalışma modeli ile birlikte istihdam konusunda yaş nedeniyle sorun yaşayan grupların daha kolay iş bulmaları için çalışmaların yapılacağı açıklandı. Bu süreçte 20 yaş altı ve 50 yaş üzeri vatandaşların iş bulma sürecinde durumdan etkilenebilecekleri belirtildi.

Esnek Çalışma Modeliyle Vergi İstisnası Geliyor!

Yaşa takılan gençlerinde iş hayatına adım atmaları ve istihdam sağlamaları için bir model olarak görülüyor. Bu noktada emeklilikte yaşa takılanlar ve gençler için vergi istisnaları, prim destekli esnek iş imkanları hayata geçirilmiş olacak.

Hükümet tarafından hazırlanan ve sistem için son derece yeni olan düzenlemeler konusunda belirli ya da belirsiz olmasına bakılmadan çalışanların kıdem tazminatı hakkı ve işçi düzenlemelerinden faydalanmalarına da imkan tanınacak.

Yeni sistem dönemsel olarak çalışmak isteyen, yazın açılan turizm, inşaat ve tarım konusundaki dönemsel işler için de geçerli olacak. Sözleşmeli olarak geçici bir süre ile işe alım yapılabilecek. Bu sözleşme sona erdikten sonra anında kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı alamayacağının da altı çizildi. Ancak bu sözleşmeler zincirleme bir şekilde arka arkaya 3 yıldan fazla olmamak şartı ile yapılabilecek.

isbilgisi.com