Tapusu olan buraya! Hekesi ilgilendiren açıklama Tapusu olan buraya! Hekesi ilgilendiren açıklama

2019 yılının tamamlanmasına günler kala Çin’de ortaya çıkan koronavirüs, kısa süre içerisinde birçok ülkeyi etkisi altına aldı. 2020 yılının başı itibari ile ülkemizde de ilk vaka kayda geçerken yayılım hızı ve öldürücülük etkisi oldukça yüksek olan bu virüse karşı ülke yönetimlerinden kapanma kararları gelmeye başladı. Ek olarak ülke içlerinde de sokağa çıkma yasaklarının uygulanması, üretimi nerede ise sıfıra indirdi. 

Sokağa çıkma yasaklarının aktif olarak uygulandığı dönem içerisinde esnaflar da kepenk kapatmak durumunda kaldı. Gelir kapılarına kilit vurmak durumunda kalan esnaflar için destek kampanyaları düzenleyen hükümet yetkilileri, milyonlarca esnafa nakit yardımında bulunmuş olsa da tahminden uzun süren süreç, esnafları ve ailelerini oldukça zor bir duruma düşürdü.

Aşıların bulunması ile birlikte işlerine geri dönen esnaflar, bu kez de nerede ise bir yıldır bir gelir elde edememenin getirmiş olduğu ağır şartların altında ezilmeye başladı. Nakde olan ihtiyaçları üst düzeyde olan esnaflar için ellerini taşın altına koyma kararı alan hükümet yetkilileri, ekim ayında kredi desteklerinin kapsamlarının genişletildiğini ve içeriklerinin güncellendiğini duyurdu. 

Ekim ayından bu yana kredi paketlerinin ödemelerine başlanmasını bekleyen esnaflar için bugün müjdeli bir haber geldi. Yetkili kurum ödemelerin yapılmaya başladığını duyurdu. 

BAKAN NEBATİ TWITTER HESABINDAN DUYURMUŞTU!

esnaflarin-dikkatine-hazine-ve-maliye-bakanligi-500-bin-tlye-varan-esnaf-desteklerini-odemeye-

Ekim ayının sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılmış olan açıklama ile birlikte esnaf kredi paketlerinin güncellendiği bildirilmişti. Açıklamanın ardından Twitter hesabı üzerinden bir paylaşım yayınlayan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, şu ifadeleri kullanmıştı: “Esnaf ve sanatkarlarımızın nakde olan ihtiyaçlarını karşılamaları amacı ile 60 ay vade imkanı ve yüzde 7,5’lik faiz oranı karşılığında Halkbank aracılığı ile kullandırılacak olan 100 milyar TL’lik hazine faiz destekleri kredi paketi, Cumhurbaşkanımızın imzası ile yürürlüğe girmiştir.”

ÖDEMELER BAŞLADI!

Halkbank tarafından başvurulara açılmış olan esnaf kredi destek paketi kapsamında ödemelerin yapılmaya başlandığı duyuruldu. 2 milyon kişinin yararlanacağı tahmin edilen kredi paketinin üst limiti, 500 bin TL olarak açıklandı.