2020 yılında Çin’in Wuhan kentinde görülen ve sonrasında da kısa süre içerisinde dünya geneline yayılan koronavirüs salgını, ülkemizde de üst düzeyde etkilerini göstermiş ve birçok salgın önleminin alınmasına sebep olmuştu. Salgın kapsamında alınan önlemlerin başında sokağa çıkma yasakları gelirken bu durum esnafların bütçelerini direkt olarak etkilemişti.

Öğrencilere 11 bin 402 TL maaş bağlanacak Öğrencilere 11 bin 402 TL maaş bağlanacak

Salgının ilk yılında kepenk kapatmak durumunda kalan esnaflar, yaklaşık bir yıl iş yapamadıkları için geçim derdine düştü. O dönem içerisinde hükümet kanalından birçok destek paketi duyurulmuş olsa da yine de atılan adımlar mevcut durumun toparlanması konusunda yeterli olmadı.

Aşıların bulunmasının ve diğer tedbirlerin olumlu etkilerinin gözlenmesinin ardından tekrar faaliyete geçen esnaflar, bu kez de döviz kurları, altın fiyatları ve devam eden Rusya- Ukrayna savaşının etkisi ile zor bir sürecin içerisine girdi. Bu noktada esnafa dolayısı ile de ülke ekonomisine yönelik olumlu kararlar alan hükümet yetkilileri, geçtiğimiz ay düzenlenen kabine toplantısının ardından yeni destek kararlarını kamuoyu ile paylaştı. 

Geçtiğimiz ay düzenlenen kabine toplantısı sonrasında kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplantı kapsamında esnafları da yakından ilgilendiren çeşitli kararların alındığına işaret etmişti. Erdoğan’ın müjdesinin ardından esnaf destek paketinin içeriği araştırılmaya başlandı. 

KREDİ LİMİTLERİ GÜNCELLENDİ!

esnaf-kredi-paketi-resmen-aciklandi-esnaf-kredisi-500-bin-tlye-tasit-kredisi-15-milyon-tlye-yu (2)

Geçtiğimiz ay düzenlenen kabine toplantısının ardından kameraların karşısına geçen ve toplantı kararlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, esnaf destek paketine de değindi. Bu kapsamda destek limitlerinin güncellendiğini ifade eden Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: “Kredi üst limitini 350 bin TL’den 500 bin TL’ye, işyeri edindirme taşıt kredisinin limitini ise 1,5 milyon TL’ye yükseltiyoruz.”

GENÇ GİRİŞİMCİLERE MÜJDE!

Konuşmasının devamında genç girişimciler için de kredi limitlerinin yükseltildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Halkbank’tan kredi kullanan ancak borcunu ödemediği için takibe düşen esnaflar için de 6 aya kadar geri ödemesiz, 36 ay azami vadeli borç tasfiye imkanının sağlanacağını belirtti.