Esnaf İçin Dijital Dönemi Başladı! E Ticaret Sitelerinde Satışlar Yüzde 200 Yükseldi!

Koronavirüs salgını pek çok işletmenin ve dükkanın kapanmasına neden oldu. Açık olan dükkanlar ise direnmeye devam ediyor. Bu süreç içerisinde dijitale yönelim arttı. Online alışveriş oranlarının yükselmesi ile birlikte dijital satışa başlayan işletmeler bu dönemde şanslı olarak tabir ediliyor.

TEKNOLOJİ 20.04.2020 - 12:57 20.04.2020 - 12:57

Koronavirüs salgını tüm dünyada etkisini devam ettirirken, pek çok işverenin de ekonomik sıkıntı yaşadıkları belirlendi. Özellikle esnaf bu süreçten oldukça zararlı çıktı. Salgının artma ihtimali nedeniyle pek çok mağaza ve işletmenin kapatılmasına karar verildi. Açık olanlarsa sinek avlıyor. Özellikle sosyal mesafenin ve izolasyonun korunması gerektiğine vurgu yapılırken, esnafların kiralarını dahi çıkaramadıkları belirlendi.

Küçük ve Orta Ölçekli işletmeler salgında belirli bir ekonomik daralma içerisine girdiler. Birebir alışveriş dönemi neredeyse durma noktasına geldi ancak bu süreç içerisinde online alışveriş hiç durmadı. Online alışveriş hizmeti sunan pek çok marka salgın döneminde daha fazla mesai harcamaya başladı.

Kapanan Dükkanlar İnternet Üzerinden Hizmet Vermeye Başladı!

Salgın pek çok dükkanı kapatma noktasına getirdi. Bunun üzerine internetten satışa yönelim arttı. E ticaret sektörünün giderek yükseldiği son dönemlerde salgınla birlikte online alışveriş giderek yükseldi. Küçük ve Orta Ölçekli işletmelerin de sürece dahil olmasının ardından e ticaret site sayısı da rekor seviyede arttı.

Pek çok dükkan sahibi internet üzerinden yapılan satışa yöneldi. Her yıl yüzde 50 oranında bir yükseliş söz konusuyken salgınla birlikte bu oran yüzde 200 seviyelerine kadar ulaştı. Temel gıda, temizlik malzemelerinin satışı artarken bu noktada marketlerin e ticarete yönelme oranları dikkat çekti. Artık pek çok market internet üzerinden hizmet veriyor.

Salgın döneminde gıda ürünlerinin satışının yüzde 200 oranında arttığı belirlendi. E ticaret sitelerinde meydana gelen bu artış dijitale geçen işletmelerin daha fazla ciro yapmalarına neden oldu.