Teknolojinin giderek geliştiği ve gündelik hayatı da aynı oranda değiştirdiği son dönem içerisinde hizmete sunulan akıllı cihazlar, lüks ihtiyaçtan çok temel ihtiyaç olarak değerlendirilmeye başlandı. Gündelik işlerin çok daha kısa bir sürede çözüme kavuşmasına olanak sağlayan akıllı cihazlar, tüketicilerin ihtiyaç duydukları teknolojik ürünlerin başında geldi.

Son dönemlerde yukarı yönlü hareketleri hızlanan ekonomi piyasaları sebebi ile ülkemizde fahiş seviyelerden satışa sunulan akıllı cihazlar bütçeleri zorlamaya devam ederken yapılan bir araştırmaya göre eski cihazlar sayesinde yüklü miktarda gelir elde edilebileceği bilgisi kaydedildi. Uzmanlar, ellerinde eski cep telefonu bulunan tüketicileri konuya ilişkin bilgilendirdi. 

ARAŞTIRMA SONUÇLARI AÇIKLANDI!

Dacia'dan gezi tutkunlarına müjde! Arka kısmı yatak odasına çeviren uyku paketi tanıtıldı Dacia'dan gezi tutkunlarına müjde! Arka kısmı yatak odasına çeviren uyku paketi tanıtıldı

eski-telefonlar-artik-altin-degerinde-arastirma-sonuclari-aciklandi-servet-sahibi-olabileceksi (2)

Eski cihazlara ilişkin yürütülmüş olan bir araştırmanın sonuçları, geçtiğimiz günlerde ortaya kondu. Artan enflasyona ve yedek parça maliyetine karşın yüksek oranlarda zamlanan yeni nesil akıllı cihazların satış fiyatları fahiş seviyelere ulaşırken eski cihaz piyasasında fiyatların oldukça yüksek olduğu ortaya çıktı. 

Teknoloji devlerinden olan Apple tarafından düzenlenmiş olan bir açık arttırmada, birinci nesil iPhone cihazın, 39 bin dolardan alıcı bulduğu ortaya çıktı. Yaklaşık olarak 725 bin TL karşılığında yeni sahibine kavuşan akıllı telefon herkesi şaşırtırken Protect Your Bubble tarafından yapılan bir araştırma sonucunda yalnızca iPhone cihazların değil diğer markalara sahip olan eski cihazlarında yüksek fiyatlardan satışa sunulduğu öğrenildi. 

Protect Your Bubble tarafından yürütülmüş olan araştırmada eBay platformu üzerinden satışa sunulan eski cihazlar sayesinde nerede ise bir servet sahibi olunabileceği ileri sürüldü. iPhone modellerin 542,55 sterline, Motorola DynaTAC 8000X’in ise ortalama olarak 1.776,01 sterlinde satışa sunulduğu öğrenildi. 

REKOR SATIŞ FİYATLI ESKİ CİHAZLAR

Yürütülen çalışmaya göre satışa sunulan eski cihazlardan bazılarının fiyatları şu şekilde açıklandı:

  • HTC Toucg Diamond1: 542,90 euro
  • iPhon 3G: 301,68 euro
  • Motorola RAZR2: 239,25 euro
  • Motorola Microtac 9800X: 230,36 euro
  • Motorla 3200: 215,50 euro
  • Nokia 7280: 180,44 euro
  • Nokia N79: 171,62 euro
  • HTC Evrensel: 104,25 euro
  • Nokia 911OI: 100,75 euro