Ermenistan Karabağ'da Azerbaycan'a Teslim Oldu Erivan'da İsyan Başladı! Hükümet Binası Basıldı Başbakan Ülkeden Kaçtı!

Dağlık karabağ bölgesinde Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarını uzun yıllardır işgal etmesi ve son olarak Azerbaycan sivillerine yönelik saldırıları nedeniyle başlayan çatışmaların sona erdiği bildirildi. Azerbaycan ordusu tarafından ağır kayıplar verdirilen Ermenistan Ordusu daha fazla direnemeyerek Azerbaycan'ın tüm şartlarını kabul etmek zorunda kaldı. Bu gelişmenin açıklanmasınına rdından ise Ermenistan'da istenmeyen adam ilan edilen Başbakan Nikol Paşinyan'ın ülkeden kaçmak zorunda kaldığı

GÜNDEM 10.11.2020 - 10:36 10.11.2020 - 10:36

Azerbaycan ile Ermenistan arasında Dağlık Karabağ bölgesinde bir süredir devam eden savaş Azerbaycan'ın zaferiyle sona erdi. Ermenistan ordusunun ağır kayıplar vermesi ve Azerbaycan'ın Ermenistan işgalindeki topraklarını sırasıyla işgalden kurtarması sonucunda Ermenistan cephesi teslim oldu.

AZERBAYCAN KARABAĞ'DA İSTEDİĞİNİ ALDI!

Azerbaycan'ın tüm isteklerini yerine getireceklerini açıklayan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan dün gece Azerbaycan ile anlaşma yapıldığını duyurdu. Bu anlaşmaya göre Ermenistan Kelbecer, Ağdam ve Laçın'dan hemen çekilecek. Ardından ise Dağlık Karabağ'ın tamamını terkedecek. Yapılan bu görişmelerde Başbakan Nikol Paşinyan Ermenistan'ın teslim olma belgesini de imzaladı.

Yapılan anlaşma Ermenistan, Azerbaycan ve Rusya arasında imzalandı. Bu anlaşmaya göre Azerbaycan orduwsu bugüne kadar işgalden kurtardığı tüm yerleşim birimlerinde kalmaya devam edecek. Bölgeye Türk ve Rus güçleri yerleştirilecek. Ermenistan şu anda işgal ettiği 7 yerleşim biriminin 5'inden hemen çekilecek ve diğer kalan 2 yerleşim yerinden de 15 gün sonra çekilecek. Bu şekilde Ermenistan'dan Karabağ'a ve Azerbaycan'dan Nahcivan'a 2 koridor oluşturulacak.

Yapılan anlaşma sonrasında açıklama yapan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, “Çok acı verici bir anlaşmaya imza atmak zorunda kaldık. Bu kararı ben savaş durumunu analiz ederek verdim. Şu anda son gelişmeleri tahlil ettiğimizde en doğru karar olduğuna inanıyorum.” dedi.

ERİVAN'DA HÜKÜMET BİNASI BASILDI BAŞBAKAN ÜLKEDEN KAÇTI!

Ermenistan'ın Karabağ'da Azerbaycan karşısında diz çökmesinin arıdndan Erivan'da büyük olaylar yaşanmaya başlandı. Erivan'da yüzlerce kişi hükümet binası bastı. Protestocular polisler tarafından engellenmeye çalışılırken hükümet binasının kapılarının kırıldığı görüldü. Protestocuların sayısı bir taraftan artmaya devam ederken Rusya ve Ermenistan basınına göre Başbakan Nikol Paşinyan can güvenliği olmadığı gerekçesiyle ülkeden kaçtı.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@