Erken Seçim Tartışmaları Alevlenecek! Ali Babacan Erken Seçim İçin Tarih Verdi!

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan bugün Reuters'e yaptığı açıklamada Türkiye'de erken seçim ile alakalı olarak tarih verdi. Olası bir erken seçim için şartların oluşturuğunu söyleyen Babacan, iktidarın 2023'e kadar dayanamayacağını belirtti.

GÜNDEM 12.06.2020 - 21:35 12.06.2020 - 21:35

Türkiye'de erken seçim tartışmalarının harareti sönmüşken Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan bu tartışmaları yeniden alevlendirecek bir açıklama yaptı. Reuters haber ajansına konuşan Babacan Türkiye'de iktidarın normal seçim takvimi olan 2023'e kadar dayanamayacağını belirtti.

ERKEN SEÇİM İÇİN TARİH VERDİ

Erken seçim tartışmalarına tarih vererek ayrı bir boyut kazandıran Ali Babacan, “Bu yıl Ekim-Kasım döneminde erken seçim ihtimali ne kadar az ihtimalli ise seçimlerin Haziran 2023'te yapılması da o kadar zayıf bir ihtimal. Bu sistem 2013'e kadar dayanamaz. Bize göre 2021 veya 2022'de erken seçim yapılacak.” dedi.

İKTİDAR VE VATANDAŞ AYRI ÜLKELERDE YAŞIYOR

İktidarın ülkeyi kötü yönettiğini söyleyen Ali Babacan, “İktidarın Türkiye'si ile vatandaşın Türkiye'si çok ayrı ülkeler. Vatandaşın Türkiye'si işsizlik olan, hayat pahalılığı yaşayan, enflasyon altında ezilen maaşlarla hayatını devam ettirmek zorunda kalan bir ülke. Ancak iktidarın Türkiye'si sınırlı bir çevrede rahat yaşam sürmeye devam edenlerin Türkiye'si.” ifadelerini kullandı.

KENDİ ELLERİYLE ERKEN SEÇİM ŞARTLARINI OLUŞTURUYORLAR

Türkiye'nin erken seçim kararını alabilmesi için buna ihtiyaç duyulöası gerektiğini söyleyen Ali Babacan, “Erken seçim hangi gelişmelere paralel olarak tetiklenir? İttifak bozulursa bu olabilir. Küçük ortağın böyle bir geçmiş siyasi karnesi var. 2002 yılında ülkeyi erken seçime götüren Devlet Bahçeli şimdi yeniden neden seçime götürmesin? Bir de ülkenin ekonomik, siyasi ve sosyal şartları da iktidarı seçime zorlayabilir. Vatandaş dara düşmüş yüzüne bakan yok. Bu böyle devam eder ve evine ekmek götüremeyen adama akşam televizyonda ekonomi şöyle zirveye çıktı, ekonomi böyle zirveye çıktı derseniz erken seçim şartlarını kendi elinizle oluşturursunuz.” şeklinde konuştu.

BU HALK MAĞDUR OLANI YALNIZ BIRAKMAZ

Ak Parti'ye yönelik eleştirilerini sürdüren Ali Babacan, “Bu iktidar kendisine güvenmiyor. Tükenmişlik sendromu yaşıyorlar. İstanbul'u, Ankara'yı, Antalya'yı nasıl kaybettilerse Türkiye'yi de seçimle öyle kaybedecekler. DEVA Partisi'ne olan ilginin önüne siyasi partiler kanunundaki değiştirmekle geçmeye çalışıyorlar. Bu bir panik psikolojisidir. Unutmasınlar ki bu halk mağdur edileni yalnız bırakmaz. Onu bilip ona göre hareket etsinler.” dedi.

isbilgisi.com