Erken Emekli Olma Yolları! Borçlanma Yaparak Erken Emekli Olunur Mu?

Türkiye'de emeklilik üzerine vatandaşlar çok sayıda araştırma yapıyorlar. Özellikle erken emeklilik yolları üzerine bilgi edinmek isteyen çalışan vatandaş sayısı oldukça fazla bir sayıda olduğu biliniyor. Türkiye'de erken emeklilik mümkün mü? Çalışanlara erken emeklilik hakkı tanınıyor mu? Hangi durumlarda emeklilik süresi kısaltılabilir? Borçlanarak erken emekli olunabilir mi?

SOSYAL GÜVENLİK 07.05.2020 - 12:19 07.05.2020 - 12:19

Türkiye'de şu anda yaklaşık 13 milyon emekli vatandaş var. Bu vatandaşlar her ay devletten emekli maaşlarını alarak yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Çalışmadan maaş alabilmek veya çalışma hayatından yorulup istirahat etmek isteyen vatandaşlar emekli olabilmenin yollarını araştırıyorlar.

Türkiye'de son 20 yılda emeklilik sistemi üzerinde çok sayıda değişiklik yapıldı. Genç yaşta emekliliğin önüne geçmek için çok sayıda değişikliğe imza atıldı. Ancak kaznaılmış haklar geri alınamaz kanunundan hareketle milyonlarca vatandaş da bazı durumlarda eski kurallara tabi olabiliyorlar.

Türkiye'de erken emeklilik denileince akla ilk gelen sağlık durumu nedeniyle malulen emekliliğe ayrılmak geliyor. Tabiki bu mümkün bir yoldur. 10 yıl prim ödeme şartı taşıyan ve iş gücü kaybının en az yüzde 60 olduğunu belgeleyen vatandaşlar malulen emekli olabiliyorlar.

Malulen emeklilik dışında o kadar net olmasa da borçlanma yoluyla emeklilik süresini kısaltmak mümkün. Bu borçlanmada kadınlar yaptıkları doğumları erkekler ise askerliklerini kullanıyorlar. Her iki uygulama da para karşılığında borçlanılarak emeklilik için istenen prim süresini azaltıyor.

Örnek verilecek olursa çalışan bir kadının üç defa doğum yaptığını ve SSK başlangıç tarihinin 1994 olduğunu düşünelim. Bu vatandaşın toplam prim ödeme süresi de 3200 gün olsun. Doğum süresince çalışmamış daha sonra işe girmiş çalışma hayatına devam etmiş olsun. Bu vatandaşın emekli olabilmesi için 20 yıl sigortalı olması, 5675 gün prim ödemesi ve 50 yaş üzerinde olması gerekiyor. Üç doğum yaptığı için borçlanma yaparak kendisine 2160 gün sigortalılık süresi ekletebiliyor. Bunun ardından bu vatandaşın emeklolabilmesi için 315 gün daha prim ödemesi gerekiyor. Bunu sağladığında da emekli olabiliyor.

Erkeklerde ise bu borçlanma askerlik süresi için yapılabiliyor. Ne kadar süre askerlik yapılmışsa o kadar gün için askerlik borçlanması yapılabilir. Bu borçlanma ile sigorta başlangıç tarihi de o kadar gün geriye çekilir. Bunun bazı durumlarda da büyük avantajları olabilir.

Borçlanma süresince ödenecek günlük prim miktarını ise belirli tutarlar arasında borçlanma yapacak vatandaşın kazanç miktarı belirlemektedir. Bu prim miktarının bugün itibariyle alt sınırı 98,10 TL, üst sınırı ise 735,75 TL'dir.

isbilgisi.com