Türkiye'de her çalışanın hayali bir gün emekli olup rahat bir yaşama kavuşmaktır. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) emeklilik mevzuatına göre Türkiye'de emekli olmak hiç o kadar da kolay değildir. Çalışanlardan prim günü şartı,sigortalılık süresi şartı ve yaş şartı gibi ağır şartların yerine getirilmesi istenmektedir. Bu nedenle emekli olmak isteyen çalışanlar uzun bir süre beklemek durumunda kalıyorlar. Ancak yine de bazı özel durumlarda erken emeklilik imkanları da bulunuyor. Çalışan vatandaşlar erken emeklilik imkanı sağlayan özel durumlar konusunda araştırma yapıyorlar. Türkiye'de nasıl erken emekli olunur?

YIPRANMA HAKKI İLE ERKEN EMEKLİLİK!

Genel olarak “Yıpranma hakkı” olarak bilinen ancak mevzuattaki ifadeye göre “filli hizmet süresi zammı” olan detay çalışanların normalden daha kısa bir sürede emekli olmalarına imkan sağlıyor. Bu imkan kurşun ve arsenik işlerinde çalışanlara, polislere ve milletvekillerinede veriliyor. Son yapılan düzenleme ile yıpranma hakkı sağlık çalışanları ile cezaevi görevlilerinin de faydalanmalarına imkan sağladı. Ayrıca çok çeşitli meslkeler d ebu yıpranma hakkı ile erken emeklilik kapsamına alındı.

RİSKLİ MESLEKLERDE NASIL ERKEN EMEKLİ OLUNUR?

Çalışanların kanunla belirlenmiş riskli mesleklerle çalışma hayatlarını sürdürmeleri durumunda SGK mevzuatına göre erken emeklilik imkanı doğuyor. Çalışanların normal prim günlerine bu mesleklerde ekleme yapılıyor. Örneğin cıva üretiminde çalışan bir kişinin yılda çalıştığı gün sayısı 360 iken bu çalışanın emeklilik hesaplamasında yılda çalıştığı gün sayısı 450 oluyor. Bu çalışanlar 90 günlük bir kazanç elde etmiş oluyorlar. Madenlerde çalışan işçilerin kazanımları ise bunun iki katı oluyor. Yerlatı madenlerinde çalışan bir işçi 360 gün çalıştığında fiili hizmet süresi zammı uygulanarak bu çalışılan gün 540'a çıkarılıyor. Bu şekilde çalışanlar normalden çok daha önce emekli olma imkanına kavuşuyorlar.

YIPRANMA HAKKI İLE KAÇ YIL ERKEN EMEKLİ OLUNUR?

Yıpranma hakkı ile çalışanların kazandıkları avantaj 5 ile 8 yıl arasında değişiyor. Bu yıpranma süreleri üç yılı geçmemek üzere işçi memurun emekli olacağı yaştan düşülüyor. Bu şekilde işçiler ve memurlar 3 yıl öncesinden emekli olabiliyorlar. Memurlarda ise farklı bir fayda daha ortaya çıkıyor. Bu yıpranma süreleri için ayrıca memurlara emeklilik ikramiyesi de ödeniyor.

HANGİ MESLEKLER ERKEN EMEKLİLİK KAPSAMINA ALINDI?

-Madencilik ve yeraltı işleri (180 Gün)

-Cıva üretim işleri (90 Gün)

-Demir ve çelik fabrikaları (90 gün)

-Asit üretimi yapan fabrika ve atölye (90 gün)

-Sahil Güvenlik Komutanlığı (90 gün)

-Radyoaktif işler (90 gün)

-Türk silahlı kuvvetleri (90 gün)

-Polis-MİT çalışanı (90 gün)

-Cezaevi çalışanları (90 gün)

-Basın ve gazetecilik (90 gün)

-Milletvekilleri (90 gün)

-Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar (90 gün)

-Alüminyum fabrikaları (60 gün)

-Döküm fabrikaları (60 gün)

-Çimento fabrikaları (60 gün)

-Termik santraller (60 gün)

-Eczacılar (60 gün)

-Hemşireler (60 gün)

-Doktorlar (60 gün)

isbilgisi.com