Erdoğan ve Aliyev, Türkiye’nin yeni Rize-Artvin havalimanının açılışını yaptı

Türk ve Azerbaycan cumhurbaşkanları Cumartesi günü bir araya gelerek, Türkiye’nin engebeli Karadeniz bölgesinde ıslah edilmiş alan üzerine inşa edilen 2. havalimanı olan Rize-Artvin Havalimanı’nın açılışını birlikte gerçekleştirdi.

Havalimanına ilk seferi Türk Hava Yolları’nın (THY) İstanbul’dan yerel saatle 08:30’da (0530GMT) kalkan 2538 sefer sayılı uçuşu, yerel saatle 10:35’te (0735GMT) Rize-Artvin Havalimanı’na indi.

Uçağın yolcuları, Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından karşılandı. Uçaktan ilk inen Türk Hava Yolları CEO’su Bilal Ekşi oldu ve gazetecilere havalimanının önemini anlattı.

Açılış dolayısıyla 320 yolcu taşıyan THY uçağının adı “Rize-Artvin” olarak değiştirilirken, pilotunu Rize’nin Pazar ilçesinden Mustafa İnanç Ersoy yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev daha sonra charter uçuşlarla havalimanına geldi.

Aliyev konuşmasında Türkiye’nin Karabağ savaşındaki zaferine desteğini hatırlatarak, havalimanında çalışan şirketlerin çoğunun şu anda Ermeni işgalinden kurtarılan bölgeleri yeniden inşa etmek için çalıştığını söyledi.

Ordu-Giresun Havalimanı’ndan sonra Türkiye’nin deniz dolgusu kullanılarak inşa edilen ikinci havalimanı olan havalimanı, yıllık 3 milyon yolcu kapasitesine sahip.

Aynı zamanda, 100 milyon ton kayanın bu süreçte denizden geri kazanıldığı alan üzerine inşa edilen dünyadaki beşinci havalimanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.