EPGİS Resmen Açıkladı! Benzin Ve Motorine Çifte Zam Yapıldı!

Türkiye'de akaryakıt fiyatlarındaki değişimleri resmen açıklayan kurum olan Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), bugün bir duyuru yaparak benzin ve motorinin litre fiyatlarına zam geldiğini açıkladı. Benzin ve motorine ne kadar zam geldi?

EKONOMİ 18.05.2020 - 18:33 18.05.2020 - 18:33

Türkiye'de akaryakıt fiyatlarında son dönemlerde sık sık değişimler meydana geliyor. Benzin ve motorin fiyatlarındaki değişimler dünya petrol piyasası ve döviz kurlarındaki meydana gelen yükseliş veya düşüşlere bağlı olarak hesaplanıyor.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Türkiye'de akaryakıt fiyatlarını belirleyen kurum olarak bugün bir açıklama yaparak benzin ve motorin fiyatlarına zam geldiğini açıkladı.

EPGİS tarafından yapılan açıklamaya göre benzinin litre fiyatında 13 kuruş, motorinin litre fiyatında ise 8 kuruş zam uygulanacak. Zamlı fiyatlar bu gece yarısından itibaren geçerli olacak.

Benzin ve motorin zamları arasında fark olma nedeni ise her iki ürüne uluslar arası piyasada farklı oranlarda zam gelmesi oldu. Motorinin tonu 14 dolar zamlanırken benzinin tonu 22 dolar zamlandı. Aradaki fark da bu farktan kaynaklandı.

isbilgisi.com