EPGİS Akaryakıtta Dev Zammı Resmen Duyurdu! Benzin Fiyatlarına Ne Kadar Zam Yapıldı?

Küresel petrol piyasasında meydana gelen fiyat yükselişleri Türkiye'de akaryakıt fiyatlarına zam olarak yansımaya devam ediyor. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından yapılan resmi açıklamaya göre benzinin litre fiyatına bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere zam yapıldı? Bezine ne kadar zam yapıldı? Motorine zam gelecek mi?

EKONOMİ 11.11.2020 - 16:15 11.11.2020 - 16:15

Küresel petrol piyasasında dalgalı fiyatlanma ibresini yukarı yönlü olarak çevirdi. Hem ABD'den hem de Rusya'dan koronavirüs aşısına dair net haberler gelince petrol fiyatları artmaya başladı. Koronavirüsün tedavisinin ekonomilerdeki kapanma riskini ortadan kaldırması ve petrol talebinde yükselişe zemin hazırlaması nedeniyle brent petrolün fiyatı salgın öncesi fiyat olan 45 dolara dayandı.

Brent petrolde gerçekleşen fiyat artışı petrol sektöründe olumlu bir gelişme olarak değerlendirilse de Türkiye için hem devlet açısından hem de vatandaş açısından negatif etkileri olacak. Petrol fiyatının artması Türkiye'nin cari dengesine olumsuz etki yaparken vatandaşların da benzin ve motorini daha pahalı bir şekilde satın almalarına neden olacak.

BENZİN ZAMMI RESMEN AÇIKLANDI

Gerçekleşen petrol fiyatı artışı nedeniyle Türkiye'de benzin fiyatlarına zam geldiği bildirildi. Enerji Petral Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından yapılan açıklamaya göre benzine bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere litre başına 19 kuruş zam yapıldı. EPGİS resmi açıklamayı duyurarak kamuoyunu zam konusunda bilgilendirdi.

MOTORİNE ZAM GELECEK Mİ?

Benzin zammının resmileşmesinin ardından gözler motorin fiyatlarına çevrildi. EPGİS şu ana kadar motorin fiyatları ile alakalı olarak bir zam açıklaması yapmadı. Ancak bu hafta içerisinde yapılacak olan hesaplamaların sonuçlarına göre motorin fiyatlarına da 15 kuruş ile 20 kuruş arasında bir zam yapılması sektör kaynakları tarafından güçlü bir beklenti olarak açıklandı.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@