Türkiye'de vatandaşların en çok şikayet ettiklerin konuların başında zaman zaman uzun elektrik kesintileri oluyor. Bu elektrik kesintileri nedeniyle çok sayıda vatandaş büyük mağduriyetler yaşıyor. Özellikle pandemi sürecinde evden çalışma sisteminin uygulanmaya başlanmasıyla vatandaşlar elektrik kesintilerinden dolayı işlerini yapamaz hale geliyorlar. Bu konuda şikayetler artınca Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) harekete geçti.

ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETLERİNE CEZALAR VERİLECEK!

EPDK tarafından bugün Resmi Gazete'de “Elektrik Dağıtım Şirketleri İle Görevli tedarik Şirketleri Çağrı Merkezleri Hizmet Kalitesi Standartlarına İlişkin Usul ve Esasları yayımlandı. Alınan kararlar Türkiye'de elektrik dağıtımında köklü değişiklikler yapıyor.

EPDK'nın yeni kararlarının ilkine göre elektrik aboneleri elektrik dağıtım merkezlerinin çağrı merkezlerini aradıklarından 45 saniye içerisinde operatöre bağlanacaklar. Bu sürenin aşılması durumunda ilgili dağıtım şirketine cezai yaptırım uygulanacak.

UZUN ELEKTRİK KESİNTİSİNDE KESİNTİ TAZMİNATI ÖDENECEK

EPDK'nın en önemli kararı ise elektrik kesintileri ile alakalı oldu. Uzun elektrik kesintilerinden elektrik dağıtım şirketleri sorumlu tutulacak. Kentsel dağıtım bölgesinde 10 saat, kent altı dağıtım bölgesinde 11 saat ve kırsal dağıtım bölgesinde 12 saati aşan işletmeci vedışsal sebepten kaynaklanan elektrik kesintilerinde abonelere kesinti tazminatı ödenecek. Bu kesinti tazminatı abonelerin fatura bedellerinden düşülecek.

Alınan kararlar Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla birlikte yürürlüğe girdi. Artık uzun elektrik kesintileri karşılıksız kalmayacak. Bunun için elektrik dağıtım şirketlerine de özel bildirim yapıldı.

isbilgisi.com