EPDK ile İGDAŞ Arasında Gerilim! Doğalgaz Faturaları İptal Edilecek Mi?

İstanbul'da doğalgaz faturaları üzerinden yaşanan krize Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) müdahale etti. İstanbul Gaz Dağıtım Sanayii ve Ticaret A.Ş. (İGDAŞ) tarafından düzenlenen faturaların mevzuata aykırı olduğunu tespit eden EPDK, bir an önce faturaların iptal edilip mağduriyetlerin giderilmesini talep etti.

EKONOMİ 07.05.2020 - 16:07 07.05.2020 - 16:07

İstanbul'da doğalgaz faturaları üzerinden yaşanan tartışmalar devam ediyor. Bazı vatandaşların kendilerine düzenlenen doğalgaz faturaları tutarlarını oldukça yüksek bulmalarının ardından yapılan şikayetlere Enerji Piyasası Kurumu (EPDK) müdahale etti.

EPDK tarafında dün yapılan kamuoyu açıklamasında şikayetlerin değerlendirildiği ve mevzuata aykırı bir şekilde İGDAŞ tarafından faturalandırma yapıldığı belirtildi. EPDK'nın açıklamasında mevzuata aykırı faturalandırma gerekçesi olarak faturalandırma süresine riayet edilmediği bildirildi. Mevzuat gereği doğalgaz faturaları 25 ile35 günlük periyodlar arasında kesilmeli gerekiyordu.

EPDK bunun üzerine İGDAŞ'a bir yazılı uyarı gönderdi. Gönderilen yazılı uyarıda İGDAŞ'a yapması gereken düzenlemeler bildirildi.

EPDK'nın uyarısına göre İGDAŞ'tan ilk talep edilen düzenleme mevzuata aykırı olarak hazırlanan tüm doğalgaz faturalarının iptali oldu. İGDAŞ'ın mağduriyetleri gidererek işebaşlaması gerektiği bildirildi.

İGDAŞ'ın bir daha böylebir yanlış uygulama yapması durumunda çok ağır bir şekilde cezalandırılacakları EPDK tarafından bildirildi.

22 Mayıs 2020 tarihine kadar İGDAŞ'ın EPDK'ya gerekli açıklamalarla beraber bilgi ve belgeleri yazılı olarak ulaştırması yine EPDK tarafından talep edildi.

isbilgisi.com