Engellilere devlet yardımından bir tanesi engelli maaşıdır. Bunun yanı sıra engelli bireylere bakan kişilere verilen evde bakım aylığı da mevcuttur.

Kimler Engelli Maaşı Alabilir?

Engelli maaşını alabilecek kişilerin en az %40 engelli olması gerekiyor. Devlet engelli bireylere maaş bağlayabiliyor. Ancak bu maaşın alınabilmesi için de bazı şartların sağlanması gerekiyor. Bu şartların başında da en az %40 engelli olunduğuna dair rapora sahip olunması gelmektedir. Bunun yanı sıra şu şartlar da aranmaktadır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma,

 • 18 yaşından büyük 65 yaşından küçük olunması,

 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı şekilde herhangi bir gelirin olmaması,

 • Evlenip boşandıktan sonra nafaka alıyor olunmaması.

Engelli Sağlık Raporunu Nasıl Alabilirim?


Engelli sağlık raporunu almak için Sağlık Bakanlığı’na bağlı olan tam teşekküllü bir hastaneye gidilmesi gerekiyor. Engelli sağlık raporu alması gereken kişiler bu raporu her hastaneden alamıyor. Yalnızca tam teşekküllü hastanelerden alınan rapor geçerli oluyor. Bu raporda engelli ibaresinin bulunması ve engelli bireyin engel oranı kesinlikle yazıyor olmalıdır. Ayrıca engelli vatandaşın hangi engelli grubunda olduğu da rapora eklenmelidir. Engelli sağlık raporunu alabilmek için de şu belgelere ihtiyaç vardır:

Engelli Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?


Engelli maaşı başvuru işlemi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda yapılmaktadır. Engelli maaşı almak isteyen kişilerin gerekli olan evraklar ile bu vakfa başvurusunu gerçekleştirmesi gereklidir. Başvuruda bulunan kişilerin de bu başvuruları en geç 1 ay içerisinde cevaplandırılır. Engellilere devlet yardımı olan engelli maaşını alabilmek için de vakfa şu belgelerin teslim edilmesi gereklidir:

 • Başvuru sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi,

 • En az %40 engelli olunduğunu gösteren sağlık raporu,

 • Muhtaçlık belgesi,

 • SGK’dan herhangi bir gelir elde edilmesine dair belge,

 • Mal birimine ilişkin belge.

Engelli Maaşı Ne Kadar?


Engelli maaşı miktarı engel oranının yüzde kaç olduğuna göre değişiyor. Engelli maaşı hesaplanırken hane başına düşen gelirin asgari ücreti dikkate alınıyor. Engelli maşının bu asgari gelirin 3’te 1’i olması gerekiyor. Her ay ödenen bu engelli maaşından yararlanabilmek için de yardıma muhtaç kategorisinde yer almak gerekiyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde verilen bu engelli maaşı ücreti 2019 yılında engelli derecesine göre şu şekilde belirlenmiştir:

 • %40 ile %69 oranı arasında engelli olan kişiler için 480 TL,

 • %70 ve üzeri engeli oranına sahip olan bireyler için 720 TL.

Evde Bakım Maaş Alma Şartları Nelerdir?


Evde bakım parası alma koşullarından bir tanesi engelli bireyin bakıma muhtaç olmasıdır. Engelli bireyler için devlet tarafından verilen desteklerden bir diğeri evde bakım aylığıdır. Bu aylık engelli bireye bakan kişiye verilmektedir. Bu sayede engelli vatandaşa bakan kişi de maddi olarak zorluk çekmeyecektir. Bu maaşı alabilmek için de şu şartlar sağlanmalıdır:

 • Engelli bireyin başkalarının bakımı olmadan hayatını idame ettirememesi,

 • En az %50 engelli oranına sahip olunması.


Engellilere devlet yardımı olan evde bakım maaşını alabilmek için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri’ne başvuruda bulunulması gereklidir. Bu il müdürlükleri başvuruyu değerlendirir ve maaş bağlanıp bağlanmayacağına karar verilir. Evde bakım parası maaşı 2019 yılında 1.219 TL olarak belirlenmiştir. Başvurusu onaylanan kişiler aylık olarak bu ücreti alabilirler.

Kaynak: www.isbilgisi.com

ISBILGISI.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ... YASAL HAKLARIMIZ SAKLIDIR.