Engelli Maaşı ve Bakımı İçin Devlet 2 Bin 366 Lira Veriyor! İşte Detaylar

Devlet tarafından vatandaşlara destek olmak için verilen destekler arasında engelli maaşı ve engelli bakım parası yer alıyor. Bunun üzerine pek çok kişi bu desteklerden nasıl yararlanılabileceğini merak ediyorlar. İşte detaylar..

EKONOMİ 30.05.2020 - 14:38 30.05.2020 - 14:38

Devlet tarafından vatandaşlara çeşitli durumlar için verilen ödemelerin çeşitlendiği biliniyor. Engelli maaşı ve bakım parası adı altında çeşitli ödemelerin yapıldığı ifade edilmişti. Bunun ardından belirli şartları sağlayan engelli vatandaşlara ve aynı zamanda ailelerine bağlanan destek ödemeleri ve maaşlar sonrasında aylık 2 bin 366 lira ödeme yapıldığı ifade edildi.

Yapılan ödemeler engel oranına göre değişiklik gösteriyor. Yüzde 40 ile yüzde 69 arasında engelli olan kişilere aylık 537 lira veriliyor. Bununla birlikte yüzde 70 ve üzeri engelli kişiler ise aylık 805 lira ödeme alıyorlar. Bakıma muhtaç olan engellilere ise bakımını üstlenen kişi için aylık maaş veriliyor. Bu maaşın miktarı ise bin 406 lira olarak açıklandı.

Şartları her iki anlamda da taşıyan kişilerin tüm ödemeleri alabilecekleri ve böylece bir haneye giren aylık miktarının bin 997 ya da 2 bin 265 lira olabileceği belirtildi.

Destekten Kimler Faydalanabilir?

Temmuz ayında memur maaşlarına ve memur emeklilerin katsayıya göre bir zam yapılması bekleniyor. Bu durum engelli maaşlarını ve engelli bakım maaşlarını da etkileyecek. Bunun üzerine ortalama olarak tahminler çerçevesinde yüzde 4.41 oranında zam alması beklenen memurlara göre engelli maaşının 841 liraya çıkması, bakım aylığının ise bin 525 liraya yükselmesi bekleniyor. Böylece her iki destekten de aynı anda faydalanan haneler için gelecek miktarın 2 bin 366 lira olacağı açıklandı.

Engelli aylığı hastaneler tarafından onaylanmış engelli raporu olan kişilere verilmektedir. Aynı zamanda hane içerisinde gelir miktarı da önemli. Kişi başı gelir miktarının 701 lirayı geçmemesi gerekiyor. Bu sayede engelli maaşı ve engelli bakım aylığı alınabilir.

  isbilgisi.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@