Engelli maaşı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen miktar olarak çok yüksek olmasa da engelli ailelerine bir katkı olarak değerlendirilebilecek bir yardım. 3 aylık dönemler halinde verildiği için engelli maaşı da deniyor. Engelli maaşı PTT aracılığı ile alınıyor.

Engelli Maaşı Kimlere Verilir?


Kimlerin engelli maaşı alabileceği konusunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu kriterler söz konusu. Burada tabi ki bakıma muhtaç engellinin belli bir oranda engellilik sınırını aşıyor olması ve diğer yandan ona bakacak kişi ve ailesinin bakanlıkça belirlenen gelir seviyesinin altında bir gelire sahip olması gerekli.

Bu haberde dikkatinizi çekebilir:Engellilere Devlet Desteği / Yardımı Başvurusu ve Şartları

Bu açıdan örneğin engellinin durumu iyi ancak bakacak kişinin durumu kötüyse veya tam tersi engellinin durumu kötü ancak ona bakacak kişinin yeterli geliri varsa engelli maaşı almak mümkün olmayabiliyor. Engelli maaşı alacak kişilerde aşağıdaki şartlar aranıyor:

 • Engelli olan kişinin en az %40 engelli raporunun olması ve bakıma muhtaç olarak tanımlanmış olması gerekiyor.
 • Engelli kişinin evde tek başına temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak olması gerekiyor.
 • Engelli ve minimum 4 kişilik ailesinin aylık 4900 TL’den az bir gelirinin olması gerekiyor.
 • Engellilik raporunda engellilik yüzdesinin mutlaka yazılı olması gerekiyor.
 • Engelli kişinin ve ailesinin kira, faiz geliri vb. başka ek bir gelirinin olmaması gerekiyor.

Engelli Maaşına Nasıl Başvurulur?


Engelli maaşı almak isteyenlerin nasıl başvuru yapması gerektiği konusunda gösterilecek adres Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olacaktır. Engelli maaşı almak isteyen kişiler bakanlıkça belirlenen şartları sağlıyorlarsa gerekli belgeleri hazırlayarak engelli maaşı başvurusu yapabiliyor. Bakanlık bünyesinde aile ve toplum hizmetleri birimine yapılacak başvuru evrakların incelemesinden sonra tamamlanıyor ve kişiye engelli aylığı bağlanıp bağlanmayacağına veya hangi oranda bağlanacağına karar veriliyor.

Bu haberde dikkatinizi çekebilir:Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nereden, Nasıl Alınır? Ücreti Ne Kadar?

Engelli Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?


Engelli maaşının neden kesildiğini merak edenler için bu maaş öncellikle maaşa sebep olan durumların ortadan kalkması ile kesiliyor. Bu durumlar:

 • Engelli maaşı öncelikle engelli kişinin hayatını kaybetmesi ile kesiliyor.
 • Engelli maaşı aynı zamanda dar gelirlilere verildiği için engelliye bakan ailenin geliri 4900 TL’yi aşarsa bu maaş kesiliyor.
 • Engelli maaşı alan aile engelliye bakmayı bırakırsa bu maaş yine kesiliyor.
 • Engelliye bakan aile değişirse maaşın devri söz konusu değil ve kesilir.

Engelli Maaşına Başvurmak İçin Gerekli Belgeler Neler?


Engelli maaşı başvurusunda istenen belgeler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından aşağıdaki şekilde belirlenmiş:

 • Engelli kişinin ve engellinin evde bakımı üstenmiş olan kişinin kimlik bilgileri,
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na hitaben yazılmış dilekçe,
 • Engelliye ait tam teşekküllü devlet hastanesinden almış ve engellilik derecesini gösteren sağlık raporu,
 • Engellinin bakımını istenmiş olan kişinin veya ailenin gelir durumunu gösterir belgeler.

Bu haberde dikkatinizi çekebilir:Engellilere Kredi Veren Bankalar 2019

Engelli Maaşı Tutarı Nedir?


Engellilerin alacağı maaş miktarı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından engellinin engellilik oranına göre aşağıdaki şekilde belirlenmiş durumda:

 • Engellinin engellilik oranının %40 ile %70 arasında olması durumunda bakımını üstlenen kişilere 3 aylık 1269,00 TL engelli maaşı ödeniyor.
 •  Engellinin engellilik oranının %70’in üzerinde olması durumunda ise bakımını üstlenen kişilere 3 aylık 1904,00 TL engelli maaşı ödemesi yapılıyor.

Engelli maaşı aslında engelliye değil onun bakımını üstlenenin kişilere verilen bir yardım. Bu açıdan engelli maaşı alacak kişiler bu maaşları kendi adlarına 3 ayda bir PTT şubeleri kanalı ile alıyor.
 

Kaynak: www.isbilgisi.com

ISBILGISI.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ... YASAL HAKLARIMIZ SAKLIDIR.