Enflasyon Rakamlarının Açıklanmasıyla Kim En Az Ne Kadar Maaş Alacak?

TÜİK tarafından yılın ilk altı aylık enflasyon oranlarının açıklanmasının ardından oran yüzde 5.75 olarak açıklandı. Bu süreçte binlerce kişi maaşlarına ne kadar zam alacaklarını merak etmeye başladılar. İşte en düşük alınacak zam oranları!

EKONOMİ 03.07.2020 - 10:40 03.07.2020 - 10:40

Haziran ayı enflasyon oranlarının da belli olması ile birlikte uzun zamandır beklenen yılın ilk altı aylık enflasyon oranları açıklanmış oldu. Bu oranları milyonlarca memur ve memur emeklisi büyük bir heyecanla beklediklerini dile getirmişlerdi. TÜİK tarafından açıklanan verilerin ardından memur, memur emeklisi, işçi, esnaf ve çiftçi emeklileri de ne kadar zam alacaklarını öğrenmiş oldular. Emekliler için gelecek olan altı aylık maaş zammının yüzde 5.75 oranında gerçekleştiği açıklandı.

Memur emeklileri de sözleme zammı olan yüzde 4 oranındaki zamma ek olarak yüzde 1.75 oranındaki enflasyon farkı ile birlikte aradaki farkı eşitlemiş olacaklar.

Memura En Düşük 207 Lira Zam Geliyor

Şimdilerde 3 bin 605 lira olan en düşük memur maaşının sözleşme zammı ve ardından gelen enflasyon farkı sonrasında yapılacak zamla birlikte 3 bin 812 liraya çıktığı belirlendi. Bu yükselişin ardından en düşük memur maaşı alan bir kişi 207 lira zam almış olacak.

En Düşük Memur Emeklisi 148 Lira Zam Alacak

Memur emeklilerinin de memurlarda olduğu gibi sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkı almaları bekleniyor. En düşük memur emeklisi aylığının 2 bin 569 lira olduğu düşünüldüğünde alınacak en düşük zam ise 148 lira olarak açıklandı.

En Düşük İşçi Emeklisi 72 Lira Zam Alacak

Gelen enflasyon zammı ile birlikte en düşük işçi emeklisinin maaşına 72 lira zam yapılmış olacak. Bu süreçte emekli aylığı bin 500 liraya yükseltilen işçiler ise zamdan faydalanamayacaklar.

Yapılan değerlendirmelerde en düşük esnaf emeklisi de aylık olarak bin 539 liradan bin 627 liraya çıkmış olacak. Toplam 88 lira zam alacak.

En düşük çiftçi emeklisinin aylığı da zamlanarak bin 451 liradan bin 534 liraya kadar yükselecek. Toplam en düşük zam oranı 83 lira olacak.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@