Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) açıkladığı kasım ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Enflasyon rakamlarının beklentinin üzerinde gerçekleşmesiyle birlikte Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahmininin tutmayacağı da büyük ölçüde kesinleşti.

Çünkü Merkez Bankası kısa süre önce yayımlanan son enflasyon raporunda, yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 12.1 olarak açıklamıştı. Fakat TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre kasım ayında tüketici fiyat endeksi (TÜFE) beklentilerin hayli üzerine çıkarak yüzde 2.30 oranında arttı. Bu durum memur maaşları ve emekli maaşlarına, beklenenden seviyeden daha yüksek zam yapılacağı anlamına geliyor.

Ocak Ayında Emekli ve Memur Maaşları Ne Kadar Zamlanacak?

Bugün TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verileri, ocak ayında memur maaşlarına ve emekli aylıklarına, beklentilerin üzerinde artış yapılacağının işaretini verdi. Beklentinin üzerinde enflasyon olması sadece maaşları ilgilendirmiyor. Bununla birlikte yüksek enflasyon verisi yarın başlayacak asgari ücret tespit komisyonu çalışmalarında da belirleyici olacak. Emekli aylığı ve memur maaşlarında yapılacak artış oranı, yıl sonu enflasyonuna göre belirleneceği için aralık ayındaki enflasyon rakamları da önem taşıyor.

Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon hedefinin tutturulabilmesi için aralık ayında TÜFE’nin yüzde 0.96 oranında azalması gerekiyor. Fakat geçtiğimiz 15 yıllık aralık ayı enflasyon verilerine bakıldığında sadece 4 yılda enflasyonun eksi 0.30 ile eksi 0.44 arasında olduğu, diğer 11 yıldaki verilerde ise arttığı görülüyor. Enflasyonun aralık ayında sıfır çıkacağı bir senaryoda emekli aylıklarına ve memur maaşlarına ne kadar zam gelecek?

İşçiye Yüzde 7 Memura Yüzde 6 Zam

SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına ocak ayında yılın ikinci yarısında gerçekleşen enflasyon oranında zam yapılacak. Haziran ayından bu yana TÜFE artışı yüzde 7.03 olarak hesaplandı. Aralık ayında da enflasyonun sıfır olduğu varsayılırsa SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşlarına ocak ayında yüzde 7 zam gelecek.

Öte yandan 2021 Ocak ayında memur maaşlarına yüzde 3 oranında toplu sözleşme zammı yapılacak. Bunun üzerine ayrıca, 2020’nin ikinci yarısındaki enflasyon farkı yansıtılarak zam oranı belirlenecek. Böylece memur maaşları ve emekli memur aylıklarına yüzde 6 oranında zam yapılacak.