Türkiye'nin elektrik üretimi amacıyla yapmış olduğu yatırımlar sonuç vermeye başladı. Yerli kaynaklarla gerçekleştirilen elektrik üretimi 24 Mayıs 2020 Pazar günü tarihi bir seviyeye ulaşarak rekor kırdı.

TÜRKİYE'NİN ENERJİ YATIRIMLARI SONUÇ VERMEYE BAŞLADI

Konu hakkında açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Milli enerji hamlemiz sonuç vermeye başladı. Yatırımlarımızdan artık meyvelerini toplama dönemine geçiş yaptık. 24 Mayıs günü elektrik üretimimizin tam tamına yüzde 90'lık kısmını yerli ve yenilenebilir kaynaklardan sağladık. Bu günlük üretim açısından bir rekordur. Bu mutluluğu milletimiz ile beraber yaşıyoruz.” dedi.

24 Mayıs'ta Türkiye'de gerçekleştirilen elektrik üretiminde kullanılan yerli ve yenilenebilir kaynakların yüzdelik dağılımı yerli kömür yüzde 16,5, hidrolik yüzde 43,7, rüzgar yüzde 14,5, güneş yüzde 7,2, jeotermal yüzde 5,3, biyokütle yüzde 2,6 ve diğer kaynaklar yüzde 0,2 şeklinde oldu.

CARİ AÇIK ENERJİ ÜRETİMİNİN ARTMASIYLA AZALACAK

Türkiye'nin elektik üretiminde yerli kaynakları kullanarak miktarı yükseltmesi ekonomi açısından oldukça olumlu bir adım olarak değerlendirildi. Enerjide dışa bağımlılığı azaltan ve döviz bazında ödemeleri kısacak olan bu gelişmenin Türkiye'nin cari açığına da ciddi oranda katkı yapması bekleniyor.

isbilgisi.com