Türkiye'de vatandaşları dolandırıp haksız kazanç elde etmek isteyenlerin yöntemlerine her gün yeni biri daha ekleniyor. Son olarak WhatsApp üzerinden vatandaşların dolandırılmaya çalışıldığı bildirildi. Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı (Siberay) detaylı bir açıklama yaparak WhatsApp dolandırıcılığı hakkında bilgilendirmede bulundu.

YENİ DOLANDIRICILIK YÖNTEMİ!

Yapılan açıklamaya göre vatandaşların WhatsApp hesaplarına önce dolandırıcılar tarafından bir mesaj gönderiliyor. Bu mesajda 'Kilit kırılıyor', 'Cihaza erişim sağlanıyor' ve 'Log kaydı alınıyor' gibi yazılar yer alıyor. Bunu gören vatandaşlar paniğe kapılarak karşı tarafın istediği her şeyi yapacak hale geliyor. Dolandırıcılar da asıl operasyona bundan sonra başlıyorlar.

Panikleyen vatandaşlar akıllı telefonlarının bir başkasının eline geçtiği endişesiyle panikle dolandırıcıların para taleplerine olumlu yanıt yaparak ödeme gerçekleştiriyorlar. Bu şekilde vatandaşlar mağdur ediliyor. Para aktarımı sağlandıktan sonra ise o WhatsApp hesabına bir daha ulaşılamıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele DaireBaşkanlığı (Siberay) böyle bir durumla karşılaşan vatandaşların yapmaları gerekenleri açıkladı. Buna göre öncelikle panik yapılmaması gerektiği tavsiye edilirken ardından hemen şikayette bulunulup sonra da o WhatsApp hesabının engellenmesi gerektiği ifade edildi.

isbilgisi.com