Emniyet Genel Müdürlüğü'nden Bekçi Açıklaması! Yeni Bekçi Alımları Ne Zaman Yapılacak?

Son dönemlerin en gözde mesleği haline gelen ve yapılan en son düzenleme ile yetki ve hakları geliştirilen çarşı ve mahalle bekçileri ile alakalı olarak Emniyet Genel Müdürlüğü bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada mevcut bekçilerin ve yeni bekçilerin ayrı sürelerde eğitime alınacakları belirtildi.

GÜNDEM 14.06.2020 - 07:41 14.06.2020 - 07:41

Türkiye'de Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görevlendirilen çarşı ve mahalle bekçileri son dönemin en gözde mesleklerinden birisi haline geldi. En az 4.500 TL maaş alan çarşı ve mahalle bekçilerinin TBMM'de yapılan son düzenlemeyle yetkileri genişletilirken özlük haklarında da iyileştirilmeye gidilidi.

EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN BEKÇİLERLE ALAKALI AÇIKLAMA

Bekçi alımları ve eğitimlerikonusunda yetkili kurum olan Emniyet Genel Müdürlüğü çarşı ve mahalle bekçileri ile alakalı olarak bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada TBMM Genel Kurulu'nda bekçilerle alakalı olarak bir düzenleme yapıldığı hatırlatılarak yeni durumla alakalı olarak bilgi verildi.

TÜM BEKÇİLER EĞİTİME ALINACAK

Yapılan açıklamaya göre bekçilerin tamamı farklı sürelerde eğitime alınacaklar. Tüm bekçilere insan hakları, davranış ilkeleri ve etkili iletişim, kimlik sorma, durdurma, kontrol, yakalama ve muhafaza altına alma yetkisi, zor kullanma yetkisi, silah kullanma yetkisi, suça el koyma yetkisi ve disiplin mevzuatı konularında eğtimler verilecek.

ESKİ BEKÇİLERE 3 GÜN EĞİTİM

Şu anda aktif olarak görev yapan bekçiler görev yaptıkları illerde 15-17 Haziran arasında uzman amirler tarafından 3 günlük eğitime alınacaklar. Yeni yapılan değişimler çerçevesinde 15-17 Haziran tarihleri arasında bekçilerin değitimi gerçekleştirilecek.

YENİ BEKÇİLER 5 AY EĞİTİM ALACAK!

Öte yandan yeni atamaları yapılan 8242 mahalle veçarşı bekçileri de 1 Temmuz'dan itibaren Polis Akademisi Başkanlığı tarafından 3 ay sürecek bir eğitime alınacakları bildirildi. Bu 3 aylık eğitimi başarı ile geçecek olan bekçiler atacakları illerde 2 aylık uygulamalı eğitime katılacaklar.

YENİ BEKÇİ ALIMI YAPILACAK MI

Emniyet Genel Müdürlüğü çarşı ve mahalle bekçileri ile alakalı olarak yeni alımları konusunda ise bir bilgilendirme yapmadı.Büyük bir beklenti oluşan bekçi alımları konusunda Temmuz ayında yeni kadroların ve başvuru koşullarının duyurusunun yapılması bekleniyor.

isbilgisi.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@