Emlakçılar Konut Fiyatlarına İsyan Ettiler! Tarihi Fırsatın Kaçırılmaması İçin Harekete Geçtiler!

Koronavirüs salgını sonrasında konut kredi faiz oranlarının düşürülmesi talep patlamasına neden oldu. Ancak emlakçılar fırsatçı ev sahiplerine karşı uyarılarda bulunurken, yaşanan mağduriyete isyan ettiler.

EMLAK 27.06.2020 - 16:30 27.06.2020 - 16:30

Salgın sonrasında normalleşme adımları atılırken emlak sektörünün yaşamış olduğu hareketlilik son derece dikkat çekiyor. Kamu bankalarının konut kredi faizlerini tarihi seviyeye indirmiş olmalarının ardından sıfır konutlar için faiz oranları yüzde 0.64, ikinci el konutlar için ise yüzde 0.74 seviyesine kadar indirilmiş oldu. Bu süreçte talep artışı yaşandı. Emlak sektörü bu durumdan memnun olduklarını dile getirirken beklenildiği gibi bir satış yaşanmadığı da gözlerden kaçmadı çünkü fırsatçılık yapan emlakçılar ya da ev sahipleri ev değerlerini haksız biçimde yükselttiler.

Haksız Kazanç İçin Destek İstediler

Emlakçılar tarafından yapılan değerlendirmelerde emlak sektöründe yaşanan krizin dolaylı ya da dolaysız yoldan 200’den fazla sektörü olumsuz etkilediğine dikkat çektiler. Sağlanan istihdamın da ekonomi için son derece yüksek olduğu düşünüldüğü zaman fırsatçılara göz açtırmamak için fazladan yetki istediklerini dile getirdiler. Bu yetki ile birlikte evlerin gerçek değerlerini belirleyebileceklerini ifade ettiler.

Vatandaşlara seslenen emlakçılar ise bu süreçte ev alma isteyen vatandaşların bu tarihi fırsat içerisinde bir an önce harekete geçmeleri gerektiğine vurgu yapıldı. Faiz oranlarının düşmesine rağmen olması gereken duruma bakılara satışlarda yüzde 24 oranında bir düşüş yaşandığı ifade ediliyor. Ev sahiplerinin evlerini normal değerlerine çekmeleri halinde satışların yeniden yükselebileceği ifade ediliyor.

isbilgisi.com