Gayrimenkul sahibi olanları yakından ilgilendiren bir uyarı yapıldı. Emlak vergisinin ilk taksiti için sürenin daraldığı açıklandı. Emlak türüne, konumuna ve büyüklüğüne göre belirlenen emlak vergileri her yıl Mayıs ayında ve Kasım ayında iki eşit taksitler olarak ödeniyor. Bu süreç içerisinde vergi mükellefleri içinde yeni bir dönem başladı.

Emlak vergileri gerekmesi halinde iki eşit taksitte ödendiği gibi tek bir taksitte de ödeniyor. Mayıs ayında yapılacak ilk taksit ödemeleri için zaman daralmaya başladı. Bu süreçte ödeme yapmayanlar için cezai işlem uygulanacak. Ödenmemiş olan her ay için yüzde 1.6 oranında gecikme zammının isteneceği belirtildi.

İşsiz Olanlar Ödeme Yapmayacaklar

Son ödeme tarihi 1 Haziran olarak belirlenen emlak vergisi için adeta geri sayım başladı. Ödemenin yapılmaması halinde meblağ üzerine gecikme zammı işleyecek ve bu durum ödemeleri zorlaştıracak.

Süreç içerisinde emlak vergisinden muaf tutulanlar da var. Bununla birlikte geliri olmayan ev hanımları, sosyal güvenlik kurumu gelirlerinin dışında geliri olmayanlar, engelliler, gaziler ve şehit yakınlarının ödemelerden muaf tutulmaları bekleniyor.

Hatta bu kişiler şimdiye kadar emlak vergisini bilmeden ödemiş olmaları halinde bu rakamları geri alabilecekler. Ancak zaman aşımının 5 yıl olduğu belirlendi. Geri almak adına yapılacak başvurular belediyeler üzerinden gerçekleştirilecek.

Ödemeler belediyelerin internet sitelerinde bulunan online ödeme ağlarının yanı sıra belediyelere bizzat giderek de yapılabilecek. Aynı zamanda PTT havale yoluyla da gerçekleştirilebilecek.

isbilgisi.com