Emlak Piyasasında Koronavirüs Etkisi! Tuzla ve Şile'de Villa Kiralamak İçin Sıraya Giriyorlar!

Koronavirüs salgını sonrasında emlak sektöründeki müşteri eğilimleri büyük bir değişime uğradı. Özellikle bazı vatandaşlar kalabalık olmayan ve sakinliği ile ön plana çıkan bölgelerde eşyalı evler kiralamak için taleplerini arttırdılar. Talepler daha çok eşyalı ve villa tarzı evlere yönelmeye başladı.

EMLAK 08.05.2020 - 12:25 08.05.2020 - 12:25

İstanbul'da emlak sektöründe ciddi değişimler yaşanmaya devam ediyor. Koronavirüs sürecinde insanların emlak konusundaki eğilimleri de etkilendi. Vatandaşlar artık kalabalıklar uzaklaşmak için ücra köşelere dahi gitmeyi göze alıyorlar. Ancak bu durum İstanbul'da ücra köşe kalmaması nedeniyle mümkün olmuyor. Lakin yaz aylarının yaklaşması sebebiyle İstanbul'un tatil imkanı sunulan ilçelerinde villa tarzı eşyalı evler büyük bir talep görüyor.

Şile ve Tuzla'da eşyalı villa kiralamak isteyen vatandaşlar emlak piyasasında da ciddi bir değişime yol açtılar. Koronavirüs sürecinde kalabalıktan uzaklaşmak isteyen vatandaşlar 6 aylık kiralama seçenekleriyle bahçesi olan ve rahat edilebilecek villara geçiş yapıyorlar.

İstanbul'da Şile ve Tuzla'da büyük talep meydana gelince hem fiyatlar tavan yaptı hem de eşyalı villalar yeterli gelmemeye başladı. Gayrimenkul firmalarına başvurup sıraya giren müşteriler bile bulunuyor.

Şile'de eşyasız vilaların aylık kiralama bedelleri 20 bin liraya kadar yükseldi. Talep fazlalığı nedeniyle gelecek aylarda bu rakamların çok daha artması bekleniyor. Mevcut evler talepleri karşılamak konusunda yeterli olmuyor.

Ayırca Şile ve Tuzla'da villa sahibi olup kiraya veren vatandaşlar da kiracılarını çıkartıp kendileri buraya yerleşmekiçin ellerinden geleni yapıyorlar. Ancak kiracılar ile villa sahipleri arasında yaşanan bu sorun karşısında kiracıların kontratları karşısında villa sahipleri çaresiz kalıyorlar.

Koronavirüs süreci nedeniyle Türkiye'de inşaat sektörü de yapısal değişikliğe gidebilir. Uzmanlar dikey mimarinin artın tamamen terk edileceği bunun yerine müstakil konutlara yönelineceği öngörüsünde bulunuyorlar.

isbilgisi.com