Koronavirüsün Türkiye'de etkin olmaya başladığı Mart ayından itibaren konut piyasası büyük bir değişikliğe uğradı. İnsanlar toplu yaşamdan kaçarak ailelerini ölümcül salgından koruma eğilimi gösterince apartman veya site içerisindeki konutlara olan ilgi azaldı. Bunun yerine müstakil evlere olan rağbet büyük oranda arttı.

Konut satışlarında değişen eğilim nedeniyle müstakil evlerin fiyatlamasında büyük bir değişim yaşandı. Yaklaşık iki aylık bir süreçte müstakil evlerin değeri yüzde 25 yükseldi. Bu yükselme bile olan ilgiyi azaltmaya yetmedi.

Ayrıca müstakil evlerde kira gelirlerinde de artış meydana geldi. Edinilen bilgilere göre iki aylık süreçte müstakil evlerin kiraları yaklaşık yüzde 18 arttı.

Genelde yazlık evler olan müstakil konutlar büyük bir talep ile karşı karşıya kaldı. Bu taleplere mevcut evler yetişemeyince fiyatlar yükseldi ve bu yükseliş halen devam ediyor.

Emlak uzmanlarına göre bu fiyat artışının koronavirüs sürecine alışılmaya başlanmasıyla duracak ve normal fiyatlamaya geri dönülecek.

Öte yandan şehirden şehire müstakil evlerde meydana gelen fiyat değişimlerinin farklı oranlarda olduğu açıklandı. Buna göre Kayseri'de yüzde 36 artış meydana gelirken Denizli'de bu artış yüzde 35 ile gerçekleşti. Bazı şehirlerde müstakil evlerin fiyatlarında yaşanan artışlar Samsun yüzde 32, Eskişehir yüzde 32, Antalya yüzde 22, Bursa yüzde 21, Muğla yüzde 20, Ankara yüzde 16 şeklinde duyuruldu.

isbilgisi.com